Islahevi Nedir? Hakkında Bilgi

0

Islahevi nedir, nasıl bir yerdir? Islahevlerin amacı, barındırdığı yaş grubu hakkında bilgi.

islahaneIslahevi; Suçlu çocukların, ıslah edilmek üzere, gönderildiği kurumdur. 12-20. yaş arasındaki suçlu çocuklar, hapishaneye değil, ıslahevlerine gönderilirler.

Çocuklar için ayrı bir hapishane sistemi kurmak fikri XIX. yüzyılda Amerika’da doğmuştur. İlk ıslahevleri Boston’da, Philadelphia’ da, New York’ta açılmıştı. Bugün Batı ülkelerinde hemen bütün büyük şehirlerde ıslahevi vardır.

Islahevlerinde gaye, cezadan çok, eğitimdir. Islahevinin idarecileri çocuğun tam manasıyla düzeldiğine kanaat getirinceye kadar suçlu burada kalır. Suçlu kız ve erkekler için ayrı ayrı ıslahevleri vardır. Bunların çoğunda ev sistemi tatbik edilir. Çocuklar bir öğretmenin gözü altında yaşarlar. Bu çocukların her halinden o öğretmen sorumludur. Bazı ıslahevlerinde çeşitli kurslar vardır. Çocuklar kabiliyetlerine göre bir kurs seçip orada ilerisi için kendilerini hazırlarlar. Böylece çocuğun geleceği de sağlama bağlanmış olur.

Islahevlerinin yönetim ve eğitim ilkeleri çeşitli dönemlerde çeşitli kuramların ışığında belirlendi. İlk ıslahevlerinde suçlunun cezalandırma yoluyla ıslahı amaçlanıyordu. Sonraki yaklaşımlarda ise eğitime, bireysel psikoterapiye, grup terapisine ve topluma yeniden kazandırmaya ağırlık verildi. Askeri talimlere ve cezalandırıcı beden eğitimine ağırlık veren eski sistemler gözden düşmüş olmakla birlikte, çağdaş düşünürler arasında hangi yaklaşımın daha etkili olacağı konusunda bir görüş birliği yoktur. Gene de ıslahevinden çıkan gençlerle daha sonra belli biçimde ilgilenilmesinin önemi kabul edilir.


Leave A Reply