İsmail Hakkı Altunbezer Kimdir?

0
Advertisement

İsmail Hakkı Altunbezer kimdir? Tuğrakeş-i Humâyûn İsmail Hakkı Altunbezer olarak bilinen ünlü Türk hattatın hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

İsmail Hakkı Altunbezer

İsmail Hakkı Altunbezer Kimdir?

İsmail Hakkı Altunbezer (d. 1873, İstanbul – ö. 19 Temmuz 1946, İstanbul), celi sülüs yazıda tanınmış Türk hattat. İlk yazı meşkini hattat olan babası İlmî Efendi’den aldı. Fatih Rüştiyesi’ni bitirdi. Sami Efendi’den divani, celi divani yazıları ve tuğra çekmesini öğrendi. 1896’da Sanayi-i Nefise Mektebi’nin (sonradan Güzel Sanatlar Akademisi) Resim Bölümü’nü bitirdi.

1890’da girdiği Divan-ı Hümayun Kalemi’nde ilerleyerek tuğrakeşliğe (padişahın tuğrasını çekme görevi) yükseldi. Özellikle yazı istifinde büyük başarı gösterdi. Ressam ve hattat olmaktan başka, usta bir tezhip sanatçısıydı. Medresetü’l-Hattatin, Şark Tezyini Sanatlar Mektebi ve Güzel Sanatlar Akademisi gibi okullarda uzun süre yazı ve tezhip dersleri verdi.

İsmail Hakkı Altunbezer “tuğrakeş” lakabıyla tanınır. İstanbul’daki Edirnekapı, Zeynep Sultan, Abdi Subaşı, Selimiye camileriyle Ağa Camisi’nin kubbe yazıları onundur. Ayrıca birçok başka yerde levhaları ve yazıları da vardır.

Advertisement

Leave A Reply