Izotretinoin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Izotretinoin İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Izotretinoin İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Izotretinoin İlaç neyi tedavi eder?

Isotretinoin

Izotretinoin

Kullanımlar

Bu ilaç, diğer tedavilere (örneğin cilde uygulanan benzoil peroksit veya klindamisin veya ağızdan alınan tetrasiklin veya minosiklin) yanıt vermeyen şiddetli kistik akneyi (nodüler akne olarak da bilinir) tedavi etmek için kullanılır. Retinoidler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Yüzdeki yağ (sebum) üretimini azaltarak çalışır. Yüksek miktarda sebum şiddetli akneye neden olabilir. Tedavi edilmezse şiddetli akne kalıcı yara izine neden olabilir.

Izotretinoin Kapsül nasıl kullanılır?

İzotretinoin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. İzotretinoin ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Kapsülleri bütün olarak yutun. Ezmeyin veya çiğnemeyin. İzotretinoin genellikle 15-20 hafta boyunca günde iki kez veya doktorunuzun belirttiği şekilde alınır. Çoğu jenerik izotretinoin formları için talimatlar, yemeklerle birlikte alınması gerektiğini belirtir. Yiyecekler, bu ilacın kan dolaşımınıza emilimini artırmaya yardımcı olur. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ilacı bir bardak su ile alın ve aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, kilonuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Advertisement

Akneniz, bu ilacı aldıktan sonraki ilk birkaç gün içinde kötüleşebilir ve bu ilacın tam olarak faydasını görmeniz 1-2 ay kadar sürebilir. Şiddetli sivilce geri dönerse, ilacı 2 ay boyunca almayı bıraktıktan sonra ikinci bir tedavi süreci başlatılabilir. Üretici, uzun süreli izotretinoin kullanılmasını önermemektedir. Önerilen dozdan fazlasını almayınız.

Bu ilaç deri ve akciğerler yoluyla emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilecek kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya kapsüllerden toz solumalıdır.

Yan etkiler

Kuru dudaklar ve ağız, göz kapakları veya dudaklarda hafif şişlik, kabuklu cilt, burun kanaması, mide rahatsızlığı veya saçta incelme meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Ağız kuruluğunu gidermek için, (şekersiz) sert şeker veya buz parçaları emin, sakız çiğneyin (şekersiz), su için veya tükürük ikamesi kullanın.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, anksiyete, intihar düşünceleri gibi), deride karıncalanma hissi, sırt / eklem / kas ağrısı, enfeksiyon belirtileri (örn. ateş, sürekli boğaz ağrısı), ağrılı yutma, avuç içlerinde / ayak tabanlarında cilt soyulması gelişirse doktorunuza bildirin.

Advertisement

İzotretinoin nadiren ölümcül olabilen pankreas hastalığına (pankreatit) neden olabilir. Şiddetli mide ağrısı, şiddetli veya kalıcı bulantı / kusma gelişirse bu ilacı almayı bırakın ve derhal doktorunuza bildirin.

Şiddetli baş ağrısı, görme değişiklikleri, kulak çınlaması, işitme kaybı, göğüs ağrısı, sararmış gözler / cilt, koyu renkli idrar, şiddetli ishal, rektal gibi olası olmayan ancak çok ciddi yan etkileri geliştirirseniz bu ilacı almayı bırakın ve derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım isteyin: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada güçlük.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

İzotretinoin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya A vitamini ile ilgili ilaçlar (tretinoin gibi diğer retinoidler); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilen inaktif bileşenler (soya fasulyesi, parabenler gibi) içerebilir. Yer fıstığına alerjisi olan bazı kişilerin soyaya da alerjisi olabilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de diyabet, aile veya kişisel yüksek kan yağları (trigliseridler) öyküsü, zihinsel / ruh hali sorunları (örneğin depresyon), karaciğer hastalığı, obezite, yeme bozuklukları (örn. , anoreksiya nervoza), aşırı alkol kullanımı, pankreatit, kemik kaybı koşulları (örneğin, osteoporoz / osteomalazi, azalmış kemik yoğunluğu) bildirin.

İzotretinoin alırken ve almayı bıraktıktan sonra en az 1 ay kan bağışı yapmayın.

Bu ilaç sizi güneşe daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve güneş ışığından kaçının. Dışarıda güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Güneş yanığı veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa derhal doktorunuza söyleyin.

İzotretinoin gece görüşünüzü etkileyebilir. Bu tür faaliyetleri güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceğinizden emin olana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya hava karardıktan sonra net görüş gerektiren herhangi bir aktivite yapmayın.

Kontakt lens kullanıyorsanız, bu ilacı kullanırken onlara her zamanki kadar tolerans gösteremeyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza başvurun.

İzotretinoin tedavisi sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca cildinizi pürüzsüzleştirmek için kozmetik prosedürler (örneğin ağda, lazer, dermabrazyon) uygulamayın. Ciltte yaralar meydana gelebilir.

Advertisement
Bu ilacı alırken alkol kullanmaktan kaçının çünkü bazı yan etkilerin (örneğin, pankreatit) riskini artırabilir.

Sınırlı bilgiler, izotretinoinin bazı kemik kaybı etkilerine neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, temaslı veya tekrarlayan darbeli sporlar (örneğin futbol, ​​basketbol, ​​futbol, ​​tenis) oynamak kemik problemlerine neden olabilir ve kemik kırılma riskini artırabilir. Sınırlı bilgiler, izotretinoinin bazı çocuklarda normal büyümeyi durdurabileceğini de göstermektedir (epifiz plağı kapanması). Daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Bu ilacı yaşlılarda kullanırken dikkatli olunması önerilir çünkü etkilerine, özellikle kemikler üzerindeki etkilerine karşı daha hassas olabilirler.

Bu ilacı çocuklarda kullanırken dikkatli olunması önerilir çünkü etkilerine, özellikle sırt / eklem / kas ağrısına karşı daha duyarlı olabilirler.

Bu ilaç hamilelik sırasında veya tedavi sırasında gebe kalabilecek kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzu bilgilendirin.

Bu ilaç deri ve akciğerler yoluyla emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilecek kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya kapsüllerden toz solumalıdır.

Bu ilaca başlamadan önce iki negatif gebelik testi yaptırmanız gerekir. İzotretinoin tedavisi sırasında aylık hamilelik testi yaptırmanız gerekir. Test pozitifse, bu ilacı almayı bırakmalı ve hemen doktorunuza danışmalısınız.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ancak benzer ilaçlar anne sütüne geçmektedir. Bu ilacı kullanırken emzirmek tavsiye edilmez. Tedaviyi bıraktıktan sonra ne zaman emzirebileceğinizi doktorunuza sorun. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: tetrasiklinler (minosiklin, tetrasiklin gibi), A vitamini tipi ilaçlar (asitretin, beksaroten gibi), A vitamini, kemik kaybına neden olan ilaçlar (örneğin, nöbet önleyici ilaçlar gibi) fenitoin, prednizon gibi kortikosteroidler).

Yeni bir ilaca başladığınızda doktorunuza söyleyin ve ek güvenilir doğum kontrolü kullanmanız gerekip gerekmediğini tartışın. Ayrıca yeni bir lekelenme veya ani kanamanız varsa doktorunuza da söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Advertisement


Leave A Reply