İşyerinde Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Öfkenizi Kontrol Edin!

0
Advertisement

Bugünlerde bizi çıldırtacak çok fazla şey var. Üzerimizde amansız ve muazzam bir baskı var. Bütün bunların üstüne geçici işten çıkarmalar, şirketlerin yeniden yapılanma çalışmaları, üstü kapalı beklentiler.

İşyerinde Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Öfkenizi Kontrol Edin!

Belirsizlikler ve tuhaflıklar sıradan işletmelerde rahatsız edici ortamlar yaratıyor. Şüphesiz ki bütün bu koşullar iş gücümüzün kalitesini düşürüyor. Ancak çalışanların kovulma ve terfi ettirilmeme durumuna düşmesinin temel nedeni, yöneticilerin ve işverenlerin sizde gördüğü olumsuzluktur.

Eğer bütün bunların hırsını çıkarmak için birine bağırmak veya yumruk atmak istiyorsanız, işte size kariyerinizi batırmaktan kurtaracak birkaç basit strateji:

Biraz Yürüyüş…

10 dakikalık güzel bir yürüyüşle o anki gerginliğinizi nasıl enerjiye dönüştürdüğünüze inanamayacaksınız. Tabii eğer dışarı çıkma şansını bulabiliyorsanız.

Göndermeyeceğiniz Mektuplar Yazın

O anki duygularınızı ifade eden bir mektup yazın ve bitirdikten sonra ince ince yırtın ya da buruşturup çöp kutusuna atın. Bunu yaptıktan sonra öfkenize hoşça kal demiş olacaksınız.

Advertisement

İşyerinde Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Öfkenizi Kontrol Edin!

Tatili Hayal Edin…

Sadece gözlerinizi kapatın ve sırtınızı sandalyenize yaslayıp gözünüzde canlandırmaya başlayın. O çok sevdiğiniz yerde birkaç gün geçirdiğinizi hayal edin. Bırakın birbirinden keyifli görüntüler sırayla gözünüzün önünden geçsin. Gündüz vakti gördüğünüz bu rüyanın finalinde, o öfke duyduğunuz insanla beraber yürüdüğünüzü hayal edin, ama ona hiç olumsuz tepki vermeyin çünkü siz orada harika vakit geçiriyorsunuz.

Ev Ödevi

Sinirlendiğiniz bir kişiyi ya da durumu aklınızdan çıkaramadığınız durumlarda hemen buzdolabına gidip bir yumurta çıkarın. Yumurtanın üstüne kalın yazan bir kalemle öfkelendiğiniz insanın ismini yazın. Bunun bir açık hava oyunu olduğunu düşünün ve elinizde yumurtanız dışarı çıkın. Yumurtanın üstündeki isim yüksek sesle okuyun. Bu yumurtayı mümkün olan en uzak noktaya fırlatacağınıza ve yumurta patladığında öfkenizi de göndermiş olacağınıza kendi kendinize söz verin. Şimdi sıra yumurtayı bütün gücünüzle fırlatmaya geldi. Ama dikkat! Attığınız yumurta başka birini sinirlendirmesin. Bu küçük yumurta oyunundan sonra öfkenizin o yumurta gibi dağılıp gittiğini göreceksiniz.

Sunduğumuz bu fikirler size biraz garip gelebilir. Ama önemli olan öfke ve sinirin üzerinizde yarattığı olumsuz etkileri yok etmektir. Çünkü sizin yaydığınız olumsuz sinyaller etrafınızdaki insanlara da geçer.

Eğer bu ipuçları kalıcı çözümler yaratamıyorsa bir seyahat acentesine veya bir psikoloğa uğramanız sinirlerinize daha iyi gelecektir. Öfkelenmekte ne kadar haklı olursanız olun kariyerinizi karaya oturmamak için sakin olmaya çalışın.

Advertisement


Leave A Reply