İşyerinde Serbest Kıyafet Modası, Serbest Giyimin Kuralları

0
Advertisement

İçinde yaşadığımız dönem iş dünyası için birçok değişiklik getirdi. Şirketlerin yapısından tutun da işe alma yöntemlerine, çalışma zamanlarına kadar birçok kavram 5 yıl öncekinden çok daha faklı. Tabii, iş giyimi de bu değişikliklerden nasibini aldı.

İşyeri Serbest Giyim

Profesyonel iş dünyasında giysi denince akla ilk takım elbise gelirdi. Yeni bir çağın başlamasıyla birlikte bu anlayış da diğer birçok şey gibi değişmeye başladı. Bu değişime sebep olan en önemli sebeplerden biri şirket çalışanlarının bu konudaki dilekleri. Yeni çağda çalışanların eski klasik giyim tarzından hoşlanmadıkları ortaya çıktı. Çalışanlar artık tek tip olarak nitelenen bu uniforma tarzı giyimi istemiyor.

Günümüzde insanlar, özel hayatlarında genellikle daha rahat kıyafetleri seçiyor. Bu nedenle de bu kıyafetlerini profesyonel yaşamlarına da yansıtmak istiyorlar. Serbest kıyafetler olarak adlandırılan bu tip giysiler, insanların iş yaşamlarına da girmeye başladı. Serbest kıyafetler, özel yaşamda daha disiplinli bir görünüme sahiptir. Bu kıyafetler, hiçbir zaman pasaklı bir tarzı içermiyor ya da iş yaşamına uymayan kıyafetler olmuyor.

Serbest giyim asla bir şort, yırtık bir kot ve tişörtü kapsamıyor. Kavram, aslında şirketin giyim kuallarını izleyen, fakat daha rahat kıyafetleri temsil ediyor. Tabi, bunun için de şirketin kıyafet politikasını da bilmek gerekiyor. Bir çalışan olarak, şirketinizin kıyafet uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınız. Bu bilgiye sahip olabilmek için, şirketin insan kaynakları bölümü ilk başvuru adresiniz olmalı.

Ofis Çalışanları

Advertisement
İnsan Kaynaklarına Danışın

Şirketin giyim politikaları insan kaynakları bölümü tarafından planlanır. Çalışmada, şirket çalışanlarının, elbise düzenine çabuk adapte olması amaçlanır. Genellikle de giyim politikası, çalışanların katılımıyla yapılır. Ana hatlarıyla tüm giysi politikası bölümler halinde belirlenir. Her bir seviyedeki iş için ayrı bir politika oluşturulur ve bu insan kaynakları tarafından çalışanlara duyrulur. Bu sayede çalışanlar serbest giyimi daha kolay uygulayabilir.

Giyim Konusunda Gelişiminizi Sağlayın

Bir çalışan olarak iş kıyafetleri ve serbest giyim hakkında daha çok şey okumanız gerekir. Bu konuyla ilgili kitaplar bulabilir veya konu hakkında internetten de araştırma yapabilirsiniz Bu sayede, uygulayabileceğiniz serbest giyim tarzını temel olarak öğrenirsiniz.

Daha önceki iş kıyafetleri deyince, kadınlar için tayyör veya takım elbise akla geliyordu. Bu kıyafetlerde daha koyu renkler kullanılıyor. Siyah, gri ve bej tercih ediliyor. Alçak topuklu ayakkabılar giyiliyor. Erkeklerde ise tamamen standart tip bir kıyafet söz konusu oluyor. Spor giysiler yasak ve kot pantolon asla giyilmiyor. Uzun kollu gömlekler ve kravat kullanılıyor. Tek tip kıyafetler seçildiği için modayı da izlemek gerekmiyor.

İşyeri Serbest Giyim

Serbest Giyim

Oysa serbest giyimde seçenekler çok daha fazla. Erkeklerde kravat çok gerekli bir aksesuar değil. Uzun kollu gömlekler ise çok popüler. Kadınlarda serbest giyim kavramı içine ise etek, bluz gibi kıyafetler ve düz topuklar giriyor. Serbest giyim için moda çok büyük önem kazanıyor. Bu nedenle modayı da takip etmek gerekiyor. Modayı takip edebileceğiniz en iyi yerler ise giysi mağazaları ve bu konu üzerine uzman olan sayısız moda dergileri. Sizin için bu amaçla birkaç öneri sıraladık:

Dükkanları Gezin, Vitrinleri Kaçırmayın

Dükkanlara gidin. Son trendleri keşfedin. Modanın havasını koklayın. Moda olarak hangi tarzın kullanıldığına dikkat edin. Bu konudan en iyi anlayanlanlar ise alışveriş merkezleri. Giyim mağazalarında müşterilere neler sunulduğuna bakın.

Advertisement
İçgüdünüze Güvenin

Erkek ya da kadın fark etmez. Vitrinlerde gördüğünüz kıyafetler pek hoşunuza gitmedi. Kendinize ne yakıştığını bulamıyorsunuz. Bu sefer hangi kıyafette daha rahat ettiğinizi düşünün. İçgüdülerinize güvenin. Giyiminizde nasıl göründüğünüz değil, rahat etmeniz daha önemli. Birçok yer dolaşın ve giysileri denemekten kaçınmayın. Seçiminizde belirleyici olan ayrımı kafanıza yerleştirin.

Uzmanlara Danışın

Kıyafet seçiminde çok kararsız kaldınız ve bir türlü seçim yapamıyorsunuz. O zaman bir uzmandan yardım alın. Bu konuda en iyi yardımcı olacak kişiler, mağazalarındaki satış danışmanlarıdır. Giyim mağazalarında bulunan personel size ve işinize uygun giysileri seçerek kıyafet planlamanızı daha iyi yapabilir ve gardrobunuzu planlayabilir. Bu ücretsiz servis her moda takipçisinin yararlanması gereken bir kaynaktır.

Tüm bu çalışmalarınız sonunda birçok bilgi elde edeceksiniz. Şirketinizin giyim sistemini öğrenecek ve kıyafetlerde seçim yapma şansınız daha da zenginleneşecek. Yakın bir zaman sonra da kendi stilinizi bulacaksınız. Şirket içindeki konumunuz daha da belirginleşecek. Artık kravat ve takım elbise devri kapandı. Şimdi kravatı biraz gevşetme ve serbest giyim tarzınızı geliştirme zamanı.

Bütün bunlar kuralsız bir giyim tarzına sahip olacağız anlamına gelmiyor tabi. Yazının sonunda genel bazı giyim kurallarını hatırlatmakta yarar görüyoruz.
 • 1. İş Ortamına Göre Giyinin
  Eğer bir müşteri ile buluşuyor veya bir iş yemeğine çıkıyorsanız, daha klasik giyinmeye çalışın. Bu profesyonel iş hayatında saygının bir işaretidir. Ofise geri döndüğünüzde daha rahat kıyafetler giyebilirsiniz.
 • 2. Kıyafet Konusunda Tutarlı Olun
  Bütün hafta şık ve klasik giyiniyorsanız, serbest kıyafet gününde yataktan yeni kalkmış bir kılıkla işe gelmeyin. Hangi işte çalışırsanız çalışın kıyafetlerinizdeki tutarlılığın size duyulan güven ve saygı ile doğru orantılı olduğunu unutmayın.
 • 3. Önce Danışın, Sonra Giyinin
  Kot pantolon, şapka ve tişört giymeyerek kendi şahsınıza ve yöneticilere olan saygınızı gösterin. Bazı şirketler giyim konusunda daha hoşgörülü olabiliyor. İşle ilgili partilere veya yemeklere gitmeden önce giyilmesi gereken kıyafet konusunda insan kaynaklarına veya müdürünüze bir danışın.
 • 4. Dolabınızdaki Kıyafetleri Unutmayın
  Son olarak, işteki serbest kıyafet günleri için koşup yeni bir dolap dolduracak kadar yeni kıyafet almayınız. Hazırda bulunan kıyafetlerinizden muhakkak ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte uygun birşeyler bulacaksınız.


Leave A Reply