İvme Nasıl Bulunur? Formülü

0

İvme nedir, neyi temsil eder, nasıl hesaplanır? İvme neye bağlıdır, formülü nasıldır? Örnek ivme hesaplama, hakkında bilgi.

İvme Nasıl Bulunur? Formülü

İvme, bir nesnenin hızının zaman içinde nasıl değiştiğinin bir ölçüsüdür. Böylece ivme, hızın değişiminin zamana bölünmesidir. İvmenin büyüklüğü (değeri) ve bir yönü vardır. İvmenin yönü hızın yönü ile aynı olmak zorunda değildir. İvme birimi metre / saniye kare (m / s²) ‘dir.
\displaystyle ivme=\frac{\left( \left( son\_hiz \right)-\left( ilk\_hiz \right) \right)}{zaman}=\frac{\left( hizin\_\deg isimi \right)}{zaman}
\displaystyle a=\frac{{{v}_{f}}-{{v}_{i}}}{t}=\frac{\Delta v}{t}
a = ivme (m / s²)
vf = son hız (m / s)
vi = başlangıç hızı (m / s)
t = değişimin meydana geldiği süre (s)
Δv = “değişim hızı” için kısa gösterim, hızın farkı (m / s)
Örnek Sorular ve Çözümleri:
1) Bir spor otomobil, v = 5,00 m / s sabit hızda hareket ediyor. Sürücü gaza basar ve araba ileriye doğru hızlanır. 10.0 saniye sonra, sürücü hızlanmayı durdurur ve sabit hız v = 25.0 m / s tutar. Arabanın ivmesi nedir?
Cevap: İleri yönde, başlangıç hızı vi = 5.00 m / s’dir. Nihai hız ilerleme yönünde vf = 25.0 m / s’dir. Bu değişikliğin meydana geldiği süre 10.0 s’dir. İvme bu durumda ileri yönde:
\displaystyle a=\frac{{{v}_{f}}-{{v}_{i}}}{t}=\frac{25m/s-5m/s}{10s}=\frac{20m/s}{10s}=2m/{{s}^{2}}
2) Bir çocuk bir kayalıktan bir taş atar. Taş yere 15 saniye sonra çarpar. Yer çekimi ivmesi g = 9.80 m / s²’dir. Taşın yere düşmeden önceki son hızı nedir?
Cevap: Taşın başlangıçta hızı yoktur. Bu durumda başlangıç hızı vi = 0.00 m / s. Yere düşmeden geçen süre 15.0 s’dir. İvme 9.80 m / s²’dir. Son hızın bulunması için ivme denklemi düzenlenir:
\displaystyle a=\frac{{{v}_{f}}-{{v}_{i}}}{t}\to {{v}_{f}}={{v}_{i}}+a.t
\displaystyle {{v}_{f}}=0.00m/s+\left( 9.8m/{{s}^{2}} \right)\left( 15.0s \right)=147m/s
Bir Yorum Yazmak İster misiniz?