İyimserlik İle İlgili Kompozisyon, Yazı Örnekleri, Her Felakette Bir Fırsat Görmek

7
Advertisement

İyimserlik, iyimser insan olmak nasıl mümkün? Her felakette bir fırsat var mıdır? İyimserlik konulu kompozisyon ve yazı örnekleri.

iyimser

Kaynak: pixabay.com

İyimserlik

İyimserlik, insanlar için iyi bir özelliktir. İyimser insanlar asla depresyon veya hayal kırıklığı ile karşılaşmazlar. Onlar için zorluklar bir şanstır. İç güçlerini arttırır. Ayçiçeğinin çiçek açması için güneş ışığına ihtiyaç duyulduğundan, gizli olasılığımızı yerine getirmek için hayatımıza olumsuz durumlar gelir. Evet, hepimizin hayata karşı bir olasılığı var. Sıkıntılar, bizi anlamlı kılmak için hayatımıza giren gizli arkadaşlardır. O yüzden asla karamsar olmayın. Her zaman iyimser olmaya çalışın. İyimser bir bakış açısı, hedeflerimize veya hedeflerimize ulaşmak için çok yararlıdır. İyimser hedefler belirlemeye çalışın. İyimser bir tutum, büyük bir başarısızlıktan sonra bile asla başarısız olamaz. Her zaman kişiyi, kesinlikle daha büyük bir şeye ulaşmanın yolu olabileceğini düşünmeye teşvik eder. Bu nedenle öğrendikleriniz hayatınızda asla iyimser bir bakış açısı bırakmaz.

İyimserliğin sonsuz bir değeri vardır. Hiçbir şeye sahip olmadığınızda, yalnızca umut ve sabır biçimindeki bu iyimserlik, üzüntü ve ıstıraplarımızla tefekkür edin veya savunun. Bu evrensel olarak doğrudur. Bu, hayatınızda büyük bir değişime yardımcı olan değer türüdür. İngiltere Başbakanı Winston Churchill, 2. Dünya Savaşı sırasında bir pozitiflik duygusuyla haykırdı: “Bir karamsar, her fırsatta zorluğu görür; bir iyimser, her zorlukta bir fırsat görür”. Shakespeare, oyunlarında cesurca, “en tatlı, sıkıntıların kullanımlarıdır” dedi.

İyimser insan, yaşam savaşında asla yenilgiye uğramaz. Yenilgiyi bile bir fırsat olarak görürler. Ancak bu nedenle her şeye gücü yeten ruha hiçbir şey dokunamaz ve her yönden en iyisini yapmak için sakin kalır. İyimser, derin bir karanlıkta meşalesi olan bir adam gibidir. Hayata karşı bu değere veya anlayışa sahip olan kişi her zaman pozitif düşünür. Kendisini sadece olumsuz durumdan kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarına ilham veren bir ruh haline gelir. Bir iyimserin sloganı her zaman pozitif olmaktır.

Her zaman zorlukların üstesinden gelir ve büyük zorlukların üstesinden gelir. Kendi yolunda sadece bir başarı elde etmekle kalmaz, aynı zamanda kahramanca bir başarı elde eder. Zorluktaki fırsatı görme alışkanlığı vardır. Zorlukları bir meydan okuma olarak kabul eder.

Hatalarımızın bir şeyi daha iyi yapmak için eğitmen olduğunu düşünmek her zaman doğrudur. Bunlar bizim için çok sağlıklı. Bazen başarısızlıklar bir kargaşanın yoludur. Bir başarısızlık hayat için büyük bir derstir. Bu yüzden uzun zamandır beklediğiniz hayallerinizden vazgeçmeyi asla bir sorun haline getirmeyin.

Advertisement

İyimserliğin çalışmak için bir kılavuz olduğu doğrudur. Yine de umutları yerine getirmek için eylemleri takip etmek gerekir. Alçakgönüllülük israf değildir. Aynı zamanda insan yaşamı için değerli bir kalitedir. Sadece pozitif düşünmek insanlar için uygun değildir. İnsanlar hayallerini gerçeğe dönüştürmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır.

İyimserlik bir uyarıcı gibi çalışır. Burada insan, yaşam amacına ulaşmak için çok şey yapması gereken kişidir. Kararlılık, açıklık, bağlılık ve kesinlikle iyimserlik başarılı bir insanın anahtarıdır. Kendine güven, bir iyimser için çok gereklidir. Sorunlarımıza ve sefaletlerimize iyimser bir gözle bakarsak, bunların daha iyi bir yaşam için şansımız olduğunu kolayca anlayabiliriz. Bizi fiziksel olarak zinde ve zihinsel olarak güçlü kılmak için buradalar. Swami Vivekananda haklı olarak dünyamızın doğal bir spor salonu olduğunu söyledi. Bu yüzden kendimizi güçlü insanlar olarak hazırlama şansını asla kaçırmayalım.


Yazı 2

Hemen hemen hepimiz Polyanna’nın hikayesini biliriz. Polyanna her durumdan güzel bir şey çıkararak kendisini mutlu etmeyi bilir. Böylece hayata pembe gözlüklerle bakar ve çok iyimserdir.

Aslında iyimser bir kimse olmak için Polyanna gibi olmak her zaman biraz abartılıdır. Ancak kötü düşünceleri ve karamsarlığı kovmada Polyanna’nın bakış açısından biraz bir şeyler öğrenebiliriz diye düşünüyorum. Kötümser yaklaşım ve düşünceler sahibine zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Tabi bunun için olaylar ve durumlar karşısındaki ihtimalleri göz önünde bulundurmaktan bahsetmiyorum. Çalışmadığımız bir sınavdan düşük not almamız büyük bir ihtimaldir ve iyimser bir bakış açısı takınıp, “Belki de hoca bildiğimiz yerden sorar” gibi düşünmek tam bir kendi kendini kandırmadır. Ancak düşünce ve davranışlarımızda böyle bir kandırmacaya meyil etmeden, benimsediğimiz olumluluklar, yaşamımızda da olumluluk olarak bize geri döner.

Her şeyin en kötüsünü düşünmek bizi mutsuz eder. Hayat her zaman şansızlıkların bizi bulacağı bir yer değildir. Hayatımızdaki bir çok iyi gelişme bizim hayata verdiğimiz enerji ve çabamızla beslenir. Düşünceler ile davranışlarımızın uyumlu olduğu durumlarda; kimilerinin evrene verilen enerjinin geri yansıması olarak kabul ettiği güzellikler ve başarı bizi bulacaktır. Üniversite sınavı için hem çalışan hem de kazanacağına inanan bir öğrencinin kazanması, kesinlikle bir tesadüf değildir. İyimser yaklaşımın çalışmakla güçlenmesine bir örnektir sadece…

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Advertisement


7 yorum

  1. Cok teşekkürler çok iyi bir site ama şu yukarıdaki arkadaşlar kimden dayak yemiceniz anlayamadım 🙂

Leave A Reply