Jacques Ibert Kimdir? Eserleri

0
Advertisement

Jacques Ibert kimdir? Jacques Ibert hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri ve Uğrak Limanları (Escales) hakkında bilgi.

Jacques IBERT

15 Nisan 1890, Paris — 6 Şubat 1962, Paris

Fransız bestecisidir. Paris Konservatuarımda eğitim görmüş, 1919′ da Roma Ödülü’nü kazanmış, 1940’da Roma’daki Fransız Akademisi yönetmenliğine getirilmiş, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Paris Operası yönetmen yardımcısı olmuştur. İzlenimcilerin etkisinde. işçiliği sağlam, özellikle çalgı renklerini kullanıştaki ustalıkla seçkinleşen bir yazısı vardır. En ünlü yapıtı orkestra için «Les Escales – Uğrak Limanları», dır. «Le Roi d’Yvetot» adlı operası, bale süitleri, konçertolar, oda Inüziği yapıtları başka tanınmış verimi arasındadır.

ESCALES (UĞRAK LİMANLARI)

İlk yorumu: 1924 Paris.

Advertisement

Yapıt, bestecinin gençliğinde yaptığı bir Akdeniz gezisinden esintidir, üç limanı anlatır müzikle; Sicilya’da Palermo, Tunus’da Nefta ve İspanya’da Valencia. Özellikleri; Palermo (Sakin), Tunus-Nefta (orta kararlı), Valencia (canlı). Fransız müzik yazarı André Georges’un yapıt konusundaki yorumu şöyle: «Besteci, yol boyu uğradığı limanlardan elde ettiği izlenimleri, duyduğu halk ezgileriyle bağdaştırmış; Palermo’da duygulu bir İtalyan halk ezgisi flütün zarif tınısıyla yansır. İkinci liman Nefta Afrika kuzeyinde, karşı kıyıdadır. Yaylı çalgılar ve timpanilerin doğu ritmleri eşliğinde melankolik bir türkü obua’dan duyulur. Üçüncü bölüm Valencia’ya İspanyol-Arap tarzı bir geçişle ulaşılır. Aynı tema özgür gelişimlerle tipik bir «İspanyol Rapsodisi»ni tamamlar.


Leave A Reply