Jacques (Jacob) Arcadelt Kimdir?

0
Advertisement

Jacques (Jacob) Arcadelt Kimdir ve ne yapmıştır? Jacques (Jacob) Arcadelt hayatı, biyografisi, besteleri ve eserleri hakkında bilgi.

Jacques (Jacob) Arcadelt

Jacques (Jacob) Arcadelt; (d. 1500, Liège?, Liège Piskoposluk Bölgesi – ö. 14 Ekim 1568, Paris?), madrigalin bir müzik türü olarak yaygınlaşmasına katkıda bulunan bestecidir.

Arcadelt, Roma papalık korosunda yer aldı ve ardından koro şefliği yaptı (1539-49). Daha sonra Fransa ve İtalya’da yaşadı. 1555’te Guise dükü Charles’ın hizmetine girdi; 1557’de de Fransa’da kraliyet korosuna katıldı.

Bestelediği 120 kadar şanson ve 200’ün üstünde İtalyan madrigaliyle ün kazandı. Çağdaşı Costanzo Festa ve Philippe Verdelot ile birlikte, döneminin madrigal bestecileri için örnek oluşturdu. Dört sesli besteleri yeğledi, dindışı bestelerinde yalın şiirlerden, popüler İtalyan şarkı türü frottola nın ahenkli ve tiz melodilerinden yararlandı. Üslubundaki yalın berraklık, Palestrina ve Cipriano de Rore’yi etkilemiştir. Arcadelt ayrıca 20’ye yakın motet ve üç ayin müziği yayımlamıştır.

Advertisement

Leave A Reply