James Dean Kimdir? Genç Yaşta Hayata Veda Eden Oyuncunun Hayatı, Filmleri

0
Advertisement

James Dean kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı ünlü oyuncu James Dean hayatı, biyografisi, filmleri, sinema kariyeri hakkında bilgi.

James Dean

Kaynak: commons.wikimedia.org

James Dean

James Dean; ABD’li sinema oyuncusudur (Indiana/Marion 1931-Los Angeles 1955).

1952’de Kaliforniya Üniversitesi Sinema Bölümü’ne yazıldı. Küçük bir tiyatro topluluğunda çalıştı. New York’ta miçoluk yaptığı kısa süre içinde Actors Studio’daki bazı dersleri izledi. Televizyon yapımlarında figüranlık ve küçük rollerle geçimini sağladı. See the Jaguar (Jaguarı Gör) adlı oyunla 1952’de ilk kez Broadway’de sahneye çıkma olanağı buldu. Andre Gide’den uyarlanan The Inmoralist’in sahnelenmesiyle (1954) dikkatleri üzerine çekerek iki ödül kazandı. Öğretmeni Elia Kazan’ın isteğiyle East of Eden (Cennet Yolu) 1954; filminde oynamak için Holywood’a çağırıldı. Steinbeck’in, Habil-Kabil benzetisi romanından uyarlanan film daha gösterime çıkmadan Dean yıldız oyuncu oldu. Ertesi yıl Nicholas Ray yönetiminde çevirdiği Rebel Without a Cause’da. (Nedensiz Başkaldırı/Asi Gençlik), kişiliğine çok uyan olağanüstü bir çalışma yaptı. Aynı yıl, Edna Ferber’in romanından uyarlanan Gigant (Devlerin Aşkı) filminde başarı kazandı. 30 Eylül 1955’te, yarış arabasıyla Salinas Yolu üzerinde hız yaparken başka bir arabayla çarpışarak yaşamını yitirdi. Ölümünden sonra arka arkaya gösterime çıkan üç filmiyle birdenbire Batı gençliğinin simgesi oldu. Adı üstünde büyük bir söylence yaratıldı, kitaplar yay miadı. Yönetmen Robert Altman, ünlü oyuncuyu konu edinen iki film hazırladı: The James Dean Story (1957) ve Come Back to Five and Dime, Wimmy Dean, Wimmy Dean (1983).

Kaynak 2

James Dean, Amerikalı bir oyuncu ve film yıldızıdır. M.S. 1931-1955 yılları arasında yaşamıştır ve en ünlü rollerini “Giant,” “East of Eden,” ve “Rebel Without a Cause” gibi filmlerde oynamıştır. James Dean, Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaletinde doğmuştur. Babası, James Dean Sr., bir tütün üreticisi iken annesi, Mildred Wilson, bir ev hanımıydı. Dean, birçok farklı yerde yaşadı ve liseyi Fairmount, Indiana’da tamamladıktan sonra, California Üniversitesi’ne gitti. Burada oyunculuğa ilgi duymaya başladı ve oyunculuk eğitimi aldı.

Dean, Hollywood’a gittikten sonra kısa sürede popüler bir oyuncu oldu ve en ünlü rollerini “Giant,” “East of Eden,” ve “Rebel Without a Cause” gibi filmlerde oynamaya başladı. Bu filmlerde, Dean gençlik ve rebelliği temsil eden bir figürdü ve bu filmler onun popülerliğini arttırdı. Dean, sadece 24 yaşında iken bir trafik kazasında öldü ve bu onun kariyerinin henüz zirveye ulaşmadığı bir dönemde olduğu için daha da ünlü hale geldi.

Dean, hala bugün de bir kült figürdür ve onun rol aldığı filmler hala sevilir ve izlenir. Ayrıca, Dean’ın hayatı hakkında yazılmış birçok kitap ve belgesel film de mevcuttur. Dean, aynı zamanda birkaç ödül kazanmıştır ve onun adı, Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok yerde anılmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply