James K. Polk Kimdir? Amerikanın 11. Başkanının Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

James K. Polk kimdir? Amerika’nın 11. Başkanı olan James K. Polk’un hayatı ve başkanlık dönemi boyunca yaşananlar hakkında bilgiler.

James K. Polk Kimdir?Amerikanın 11. Başkanının Hayatı ve Dönemi

James K. Polk

James K(nox) Polk, (d. 2 Kasım 1795, Mecklenburg ili, Kuzey Carolina – ö. 15 Haziran 1849, Nashville, Tennessee, ABD), ABD’nin 11. başkanı (1845-49). Sağlığının bozuk olması nedeniyle çocukluğunda okula gidemedi. Ama 20 yaşındayken bir sınav kazanarak Kuzey Carolina Üniversitesi’nin ikinci sınıfına kaydoldu. Üniversite’yi bitirdikten (1818) sonra Tennessee’ye döndü ve Nashville’de avukatlığa başladı. 1820’de baroya kabul edildi. Koyu bir Demokrat olan Polk’un siyasette hızla yükselmesine. Eyalet Temsilciler Meclisi’n de görev yaptığı sırada (1823-25) evlendiği eşi Sara Childress Polk (1803-91) önemli katkıda bulundu. Yakın dostları arasında yer alan Andrew Jackson da Polk’un yükselmesine yardımcı oldu; nüfuzunu kullanarak ABD Temsilciler Meclisi’ne girmesini sağladı (1825-39).

Polk Temsilciler Meclisi başkanı sıfatıyla Jackson ilkelerinin sapmaz bir savunucusu olarak ün kazandı. 1839’da Tennessee valisi seçilince meclisten ayrıldı. 1841 ve 1843’te valilik seçimlerini az farkla kaybetti. Bunun üzerine, partisini güçlendirmek için belli bir görevle Washington’a dönmesi gerektiğine karar verdi. Polk’un 1844’te Demokrat Parti’den başkan adaylığına seçilmesi, Martin van Buren, Lewis Cass ve James Buc-hanan gibi tanınmış adaylar arasındaki uyuşmazlıkların giderilememesinin sonucuydu. Seçim kampanyası sırasında, dönemin en çok tartışılan iki sorunu üzerinde takındığı olumlu tavırla ülkeyi şaşırttı. 1836’dan beri Meksika’dan bağımsız olan Texas’ın ilhakı konusunda öteki adayların kaçamaklı tutumlarına karşın Polk tek başına ilhakı talep etti. Öteki adaylar Oregon Sorunu’na değinmekten kaçınırken, Polk 54°40′ kuzey enleme kadar uzanan bütün toprakların alınmasını savundu. Sonunda az farkla da olsa seçimi kazandı.

Polk, başkanlığı döneminde resmî danışmanlarının seçimi ve denetimi konusunda büyük beceri gösterdi.

Partisi, kendisinin karşı çıktığı bir politika etrafında kenetlenince Kongre’nin isteklerine uydu. Onun döneminde ABD geniş topraklar kazandı. Texas’ın eyalet olarak ilhakı gerçekleşti ve bu amaçla 1846-48 arasında Meksika’ya karşı savaşıldı. Bu savaş sonucunda, güneybatı ile uzakbatının (California) bir bölümü savaşla, bir bölümü de para karşılığında ABD’ye katıldı. Kuzeybatı sınırı anlaşmayla çizildi ve kıtada Birleşik Devletler gerçeği kabul edildi. Ayrıca Nueva Granada’yla (Kolombiya) yapılan bir antlaşma sonucunda ABD yurttaşları için Panama Kıstağından geçiş hakkı elde edildi.

İthal vergilerini azaltan ve uluslararası sınırın 49. paralelden geçmesini sağlayan Oregon Uzlaşması (1846) nedeniyle İngiliz kamuoyunda uyanan tepkilerin yatışmasında önemli bir rol oynayan 1846 tarihli Walker Gümrük Yasası çıkarıldı. Ülkenin batıya doğru genişlemesi yeni bir kurum olarak İçişleri Bakanlığı’nın kurulmasına yol açtı. Annapolis’te ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi ile bütün bilim dallarını kapsayan ulusal bir vakıf olarak Smithsonian İnstitution kuruldu. James K. Polk, Kongre’nin talep ettiği bilgileri vermeyi, kamu çıkarına aykırı olduğu gerekçesiyle reddetti; Fransa’daki yeni devrim hükümetini tanıdı; Monroe Doktrini‘nin geçerliğini ilan etti. Ondan sonra gelen başkanlar da bu kararları tanıdılar.

Advertisement

Leave A Reply