Japon Balığı Sağma Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Japon balığının üretiminde sağma ne zaman ve nasıl yapılır? Japon balığının sağma yöntemi ile üretilmesi hakkında bilgi.

JAPON BALIKLARININ SAĞMA YÖNTEMİYLE ÜRETİLMESİ

Japon Süs Balıklarının sağma yöntemiyle üretilmesinde başarının tüm sırrı yavru almak için seçilecek çiftin dolgun olması, yani dişinin yumurta ile dolu olmasına karşın erkeğin de spermle dolu olmasındadır

Bu şekilde yumurta dökmeye elverişli çiftin seçimi profesyoneller ve tecrübeli amatörler için kolaysa da üreticiliğe yeni başlayanlar için zorlu bir sınav olabilir.

Balık sağılmadan önce karın şiş ve yuvarlak bir taşkınlığa sahiptir. Sağıldıktan sonra ise anal yüzgecin ardında karnın içeri çökük bir görünüm kazandığını fark etmemek imkansız. Ancak bazı Japon Balığı türlerinde gövde türün özelliği dolayısıyla şişkin gövdelidir, karıştırmamak gerekir. Erkeğin spermle dolu bulunması da en az dişinin yumurta ile dolu olması kadar önemlidir.

Gördüğünüz erkek Shubunkin binlerce spermle dolu bulunan uygun bir erkek görünümünde. Galsemalar üzerinde izleyebileceğiniz parlak renkli benekler erkeklerin kızgınlık zamanlarını belirten kesin kanıtlardan biridir. Bunu «Seks Testi» diyebileceğimiz deneysel bir yöntemle de öğrenebilirsiniz.

Advertisement

Gözünüze kestirdiğiniz erkeği bir kepçe ile yakaladıktan sonra bir parmağınızı balığın karnının ortasına hafifçe bastırarak anüs noktasına kadar sıvazlayın. Bu işlem sonucunda sütümsü beyaz bir sıvının dışarıya doğru aktığını görürseniz dişinin yumurtalarını dölleyecek sperm deposunu buldunuz demektir.

Dişiyi de aynı yöntemle teste tabi tuttuğumuzda beyaz sütümsü sıvı yerine küçük amber rengi yumurtalar görürüz ki bu da aradığımız dişi Japon Balığını bulduğumuza işarettir.

Böylece seçilen çift diğerlerinden ayrılır. Dört litre su alacak büyüklükte küçük bir akvaryum dezenfekte edildikten sonra seçilen çiftin bulunduğu akvaryumdan alınan suyla doldurulur Seçilen çiftten, önce erkek bir kepçeyle yakalandıktan sonra sağ elin avuç içine yatırılır. Balığın çırpınıp düşmesine engel olacak biçimde ancak onu zedelemeksizin sıkıca tutmak gereklidir.

Sol elinizin başparmağı ve işaret parmağıyla sağma hareketini yaparken balığın anüsünün su yüzeyinde tutulmasına dikkat edilmelidir. Öyle ki sperm veya yumurta hava ile temas etmeksizin akvaryum suyuna dökülmelidir. Balığın gövdesi ise su yüzeyinde tutulmalıdır. Sağma hareketi yalnız karından anüse doğru yapılmalı, anüs noktasına geldikten sonra tekrar karından başlanmalıdır. Sağma hareketinin sıkıca, fakat balığın iç organlarını zedelemeyecek biçimde yapılması zorunludur, işlemin bitiminden sonra erkek alındığı akvaryuma veya havuza bırakılır. Bu defa dişi alınır ve aynı işlem aynı biçimde dişiye uygulanır. Sağma işlemi bittikten sonra dezenfekte edilmiş bir çubuk aracılığıyla küçük akvaryumun suyu biraz karıştırılırsa döllenmemiş yumurtaların da döllenmesi sağlanır. Esasen bir yumurtanın döllenmesi için tek bir sperm yeterlidir. Bir erkekten milyonlarca sperm alındığı ve döllenme alanının küçüklüğü dikkate alınacak olursa döllenmemiş yumurtanın kalmaması gerekir. Bundan sonra sekiz saat beklemek gerekecektir. Sekiz saatin sonunda «Dölleme Akvaryumu»nun suyu sarsıntısızca yavaş yavaş dökülmelidir. Bu atılan suyla döllenmemiş yumurtalar ve ölü spermler atılacak, döllenmiş yumurtalarsa küçük akvaryumun çeperlerine yapışacağından akvaryum da kalacaktır. Döllenmiş yumurtalar bulunan küçük akvaryumu ondan daha büyük olan bir «Üretme Akvaryumu veya Havuzu»na yerleştiriniz. Akvaryum suyunun uygun vasıfta olması ve su düzeyinin küçük akvaryumun üzerini beş veya altı santimden fazla aşmayacak derecede örtmesi sağlanmalıdır. Bundan sonrası alışa gelindiğincedir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply