Jean de Bourgogne (Korkusuz Jean) Kimdir?

0
Advertisement

Jean de Bourgogne Korkusuz Jean hayatı, biyografisi. Korkusuz Jean hakkında bilgi.

JEAN, Korkusuz (1371-1419)

Burgonya dükasıdır. Ortaçağ Fransa tarihinin önemli simalarındandır. Dijon’da doğdu. Babası Dük I. Philippe le Hardi, Fransa kralı II. Jean’ın oğludur. Burgonya aslında bağımsız bir devletti; ancak nazari olarak Fransa Kralı’na bağlı bulunuyordu.

Jean, savaş kabiliyeti, cesareti sayesinde «Sans Peur» (Korkusuz) diye anılmaya başlandı. 1396 Niğbolu Haçlı Seferi’ne Fransız kuvvetleri başkomutanı olarak katıldı, bütün Fransız komutan ve asilzadeleriyle birlikte Yıldırım Bayezit’e esir düştü. Bursa’ya götürüldü; bir müddet sonra ağır bir fidye-i necat karşılığında serbest bırakıldı. Yıldırım: «Bir daha gel de bana gene bir zafer kazandır!» diyerek kendisini uğurladı.

Fransa’ya dönen Jean, babasının ölümü üzerine, 1404’te Burgonya tahtına geçti. Fransa tahtını elde etmek, amcasının oğlu olan Fransa veliahtini ortadan kaldırmak için çalıştı. 15 yıl süren bu ünlü savaşma bütün Fransa’yı ikiye ayırdı. Sonunda bir an için Fransa’ya hâkim görünmesine rağmen, rakibi tarafından öldürüldü.

Korkusuz Jean, Hollanda hanedanından Düşes Marguerite ile evlenmiş, bundan bir tek oğlu olmuştu: II. İyi Philippe (Philippe le Bon). Bunun tek oğlu da ünlü Charles le Temeraire’dir. Böylece, İmparator Charles Quint (Şarlken) de Korkusuz Jean’ın torunlarından olur.

Advertisement

Leave A Reply