Jean Picard Kimdir?

0
Advertisement

Jean Picard kimdir? Yer’in büyüklüğünü ve bir meridyen uzunluğunu ilk kez tam hesaplayabilen Jean Picard’ın hayatı hakkında bilgi.

Jean Picard Kimdir?

Jean PicardJean Picard, (d. 21 Temmuz 1620, La Fleche – ö. 12 Temmuz 1682, Paris, Fransa), bir meridyen (boylam çizgisi) derecesinin uzunluğunu ilk kez tam olarak ölçen ve bunun yardımıyla Yer’in büyüklüğünü hesaplayan Fransız astronom.

1655’te, Paris’teki College de France’ta astronomi profesörü olan Picard’ın Yer’in büyüklüğüne ilişkin olarak yaptığı ölçümleri Sir Isaac Nevvton yerçekimi kuramının doğrulanmasında kullandı. 1671’de, 16. yüzyılın önde gelen astronomlarından Danimarkalı Tycho Brahe’nin Hven Adasındaki (İsveç) gözlemevine giden Picard, bu gözlemevinin gerçek konumunu belirleme çalışmaları yaptı ve böylece Tycho Brahe‘nin gözlemlerini, başka yerlerde yapılanlarla kıyaslama olanağı elde etti.

Jean Picard teleskop gözlemlerinden de yararlandı ve astronomi gözlemlerinde önemli ölçüde duyarlık kazandıran sarkaçlı saatlerden yararlandı. 1675’te kayıtlara geçen ilk barometrik ışık gözlemini gerçekleştirdi; bu ışık, barometre hareket ettirildiğinde, barometredeki cıvanın üzerinde bulunan vakumda ortaya çıkıyordu. Picard 1679’da, ülkenin ilk ulusal gökgünlüğü (efemerit) olan La Conrıaissance des temps ou des mouvements celestes’i (Zaman Bilgisi ya da Göksel Hareketler) yayımlamaya başladı.


Leave A Reply