Jean-Pierre Blanchard Kimdir? Fransız Baloncu Jean-Pierre Blanchard’ın Yaşamını ve Buluşlarını Keşfedin!

0
Advertisement

Jean-Pierre Blanchard kimdir? Jean-Pierre Blanchard neden ünlü? Fransız baloncu Jean-Pierre Blanchard biyografisi ve icatları hakkında bilgiler.

Jean-Pierre Blanchard

Kaynak: wikipedia.org

Jean-Pierre Blanchard (1753-1809), Fransız bir havacı ve baloncu idi. 1785 yılında, ilk kez İngiltere Kanalı’nı geçerek Fransa’dan İngiltere’ye uçan kişi olarak tarihe geçti. Aynı zamanda, paraşütü icat etmesi ve balonlara güvenli inişler yapabilmek için sandalye benzeri bir cihaz olan “rochet”i geliştirmesiyle de tanınır. Blanchard ayrıca sıcak hava balonlarının keşfine de katkıda bulunmuştur.

Biyografisi

Jean-Pierre Blanchard, 4 Temmuz 1753’te Fransa’nın Vitry-en-Artois kasabasında doğdu. Babası, bir tüccar olan Blanchard, çocukluğunda matematik ve mekanik konularına büyük ilgi duydu.

1774 yılında, Lyon’da bir matbaada çalışırken, havacılık ile ilgilenmeye başladı. Bu sırada, o dönemde popüler olan güvercinlerin kullanıldığı mesaj taşıma yöntemi hakkında araştırmalar yapmaya başladı ve daha sonra birkaç başarısız deneme yaptı.

1782 yılında Blanchard, ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve bu deneyleri devam ettirerek havacılıkta birçok ilerleme kaydetti. 1784 yılında, balonlar hakkında bilgi edinmek için Fransa Kralı XVI. Louis ile birlikte çalıştı. Aynı yıl, bir balonla İngiltere’ye geçmek için ilk girişiminde başarısız oldu.

Ancak, 1785 yılında, John Jeffries ile birlikte, sıcak hava balonu kullanmadan önce, Fransa’dan İngiltere’ye ilk başarılı uçuşu gerçekleştirdi. Bu başarı onun ününü artırdı ve birçok insan onun uçuşlarını izlemek için toplandı.

Advertisement

Blanchard, balonların güvenli bir şekilde inişi konusunda endişeleri vardı ve bu nedenle bir “rochet” adlı sandalye benzeri bir cihaz icat etti. Bu cihaz, balonun hızını yavaşlatarak güvenli bir iniş yapmasını sağlıyordu.

Blanchard ayrıca paraşütün geliştirilmesine de katkıda bulundu ve 1793 yılında, ilk başarılı paraşüt atlayışını gerçekleştirdi.

Blanchard, 20 Mart 1808’de Paris’te öldü. Onun başarıları, havacılık tarihinde önemli bir yere sahiptir ve Fransız havacılık endüstrisinin gelişimine büyük katkı sağlamıştır.

Jean-Pierre Blanchard Neden Ünlü?

Jean-Pierre Blanchard, Fransız bir havacı ve baloncu olarak ünlüdür. İngiltere Kanalı’nı geçerek Fransa’dan İngiltere’ye uçan ilk kişi olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca paraşütün geliştirilmesine ve balonların güvenli inişleri için “rochet” adında bir cihaz icat etmesine katkıda bulunmuştur.

Blanchard, havacılıkta birçok ilerleme kaydederek, Fransız havacılık endüstrisinin gelişimine önemli katkılar sağlamıştır. Başarıları, havacılık tarihinde önemli bir yere sahiptir ve havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Jean-Pierre Blanchard Neyi İcat Etti?

Jean-Pierre Blanchard, balonların güvenli inişleri için “rochet” adında bir cihaz icat etti. Bu cihaz, balonların hızını yavaşlatarak güvenli bir iniş yapmasını sağlıyordu. Blanchard ayrıca paraşütün geliştirilmesine de katkıda bulundu ve 1793 yılında, ilk başarılı paraşüt atlayışını gerçekleştirdi. Ayrıca sıcak hava balonlarının keşfine de katkıda bulunmuştur. Blanchard’ın bu icatları ve keşifleri, havacılık tarihinin önemli gelişmeleri arasında yer almaktadır.

Advertisement


Yorum yapılmamış

  1. Kardeşim iyi güzel demiş sinde biz abdest alırken burna su verip ağzımızı su ile çalkalıyoruz ?

  2. Kefaret orucu ramazan biter bitmez mi yapilmasi gerekir yada sonrada olurmu ben ameliyat oldum 2 ay Tutamıyorum bir fakirimi doyurmam gerekiyor 14 yaşındayım ayagimdan ameliyat oldugum icin 1 ay felan ayagi kalkamiyorum napmam gerekir

  3. Kefaret orucuyla ilgili hükümler eksik olmuş.ara verilip verilmeyeceği kadınların özel hallerinde ne yapılacağı hususunada deginilmeliydi

  4. Kefaret orucu budur arkadaşlar yani bunu herkes öğrenmeli tavsiye ederim yoksa öbür dünyada da bunların azabını çekeceksiniz baylar bayanlar

Leave A Reply