Jean Tatlock Kimdir? Oppenheimer’ın Yasak Aşkı Sebebi İle İntihara Sürüklenen İlişkisi

0
Advertisement

Manhattan Projesi sırasında fizikçi J. Robert Oppenheimer ile yaşadığı yasak aşkla tanınan Amerikalı psikiyatrist ve Komünist Parti üyesi Jean Tatlock’un hayatını keşfedin. Zorlayıcı aşk hikayelerini, karşılaştıkları zorlukları ve Jean Tatlock’un intihar ederek zamansız ölümüne yol açan yürek parçalayıcı sonucu öğrenin.

Jean Tatlock

Kaynak: wikipedia.org

Jean Frances Tatlock (21 Şubat 1914 – 4 Ocak 1944), Amerikalı bir psikiyatrist ve doktordu. Kendisi Amerika Komünist Partisi üyesi olup, parti yayın organı Western Worker için muhabir ve yazar olarak çalışmıştır. Ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi’nin Los Alamos Laboratuvarı’nın yöneticisi olan J. Robert Oppenheimer ile olan romantik ilişkisiyle de bilinmektedir.

Babası John Strong Perry Tatlock, ünlü bir Orta İngilizce filologu ve Geoffrey Chaucer uzmanıydı. Jean Frances Tatlock, Vassar College ve Stanford Tıp Okulu mezunuydu ve psikiyatrist olmak için Stanford’da eğitim aldı. Tatlock, 1936 yılında Stanford’da lisansüstü öğrenci ve Oppenheimer, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde fizik profesörü olduğu zaman, Oppenheimer ile ilişkiye başlamıştır. Ancak bu ilişki ve Komünist Parti üyeliği nedeniyle FBI tarafından gözetim altına alınmış ve telefonu dinlenmiştir.

Jean Frances Tatlock, klinik depresyonla mücadele etmekteydi ve 4 Ocak 1944 tarihinde intihar ederek yaşamına son vermiştir.

Biyografisi

Jean Frances Tatlock (21 Şubat 1914 – 4 Ocak 1944), Amerikalı bir psikiyatrist ve doktordu. En çok, ünlü fizikçi ve Manhattan Projesi’nin Los Alamos Laboratuvarı’nın yöneticisi J. Robert Oppenheimer ile ilişkisiyle tanınır.

Babası John Strong Perry Tatlock, ünlü bir Orta İngilizce filologu ve Geoffrey Chaucer uzmanıydı. Jean Tatlock, Vassar College’da eğitim gördü ve daha sonra psikiyatrist olmak için Stanford Tıp Okulu’na gitti.

Advertisement

Stanford’da lisansüstü öğrenci olduğu dönemde, Jean Tatlock, o sıralarda California Üniversitesi, Berkeley’de fizik profesörü olan J. Robert Oppenheimer ile tanıştı. İkisi arasında romantik bir ilişki başladı ve birkaç yıl sürdü.

Kişisel yaşamının yanı sıra, Tatlock politik açıdan da aktifti ve Amerika Komünist Partisi’ne katıldı. Partinin yayın organı olan Western Worker için muhabirlik ve yazarlık yapmıştır.

Komünist Parti üyeliği ve Oppenheimer ile ilişkisi nedeniyle, Tatlock FBI’ın dikkatini çekmiş ve telefonu dinlenmiştir.

Ne yazık ki, Jean Tatlock klinik depresyonla mücadele etmekteydi ve 4 Ocak 1944’te henüz 29 yaşındayken intihar etmiştir.

Yaşamı ve beklenmedik ölümü tarihsel kayıtların bir parçası olarak kalmış ve J. Robert Oppenheimer ile ilişkisi, bilim tarihi ve Manhattan Projesi’nin araştırmacıları ve biyografi yazarları tarafından ilgiyle incelenmiştir.

Oppenheimer İle Olan İlişkisi

Jean Tatlock’ın hayat hikayesinin dikkate değer yönlerinden biri, ünlü fizikçi ve Manhattan Projesi’nin Los Alamos Laboratuvarı’nın yöneticisi J. Robert Oppenheimer ile olan romantik ilişkisidir.

Advertisement

İkisinin ilişkisi, 1930’ların ortasında Jean’ın Stanford Tıp Okulu’nda lisansüstü öğrenci olduğu ve Oppenheimer’ın California Üniversitesi, Berkeley’de fizik profesörü olduğu zaman başlamıştır. İkili arasında muhtemelen ortak zihinsel ilgi alanları ve ilerici ideallerin etkisiyle bir bağ oluştu.

Oppenheimer, teorik fizikteki parlaklığıyla tanınıyordu ve bilimsel topluluğa önemli katkılarda bulunuyordu. Aynı zamanda siyasi çevrelerde etkili bir figürdü ve sol eğilimli görüşleri, Jean’in Amerika Komünist Partisi’ne katılmasıyla uyumluydu.

Onların romantizmi, siyasi gerilimlerin yüksek olduğu ve II. Dünya Savaşı’nın yaklaştığı bir dönemde gelişti. Jean’in Komünist Parti ile ilişkisi ve Oppenheimer ile olan ilişkisi, komünist eğilimleri şüphelenilen kişileri yakından gözlemleyen FBI tarafından takip edildi.

Her ne kadar siyasi bağlantıları ve Oppenheimer’ın yoğun kariyeri nedeniyle zorluklarla karşılaşsalar da, ikili arasındaki bağlılık sürdü. Ancak ilişkileri zorluklarla dolu olmuş ve Jean’in klinik depresyonla mücadelesi ekstra bir yük getirmiştir.

Ne yazık ki, 4 Ocak 1944’te Jean Tatlock intihar ederek hayatını kaybetti. Onu tanıyanlar, Oppenheimer dahil, için yıkıcı bir kayıp oldu.

Jean Tatlock ile J. Robert Oppenheimer arasındaki romantizm, Manhattan Projesi’nin tarihsel anlatısına ve o dönemin siyasi atmosferine insan boyutu katmaktadır. Onların hikayesi, 20. yüzyıl tarihini şekillendiren kişilerin kişisel yaşamlarını anlamak isteyen tarihçi ve biyografi yazarları için ilgi çekici bir konudur.

Popüler Kültürdeki Yeri

Jean Tatlock, farklı filmler ve TV şovlarında çeşitli aktrisler tarafından canlandırılmıştır. 1980 yapımı “Oppenheimer” TV mini dizisinde, Kate Harper tarafından canlandırılmıştır. 1989 yapımı “Fat Man and Little Boy” filminde ise Jean Tatlock rolünü Natasha Richardson üstlenmiştir. Daha yakın zamanlarda, Christopher Nolan tarafından yönetilen 2023 yapımı biyografik film “Oppenheimer”da, Jean Tatlock karakterini Florence Pugh canlandırmıştır.


Leave A Reply