Johann Christian Bach Kimdir?

0
Advertisement

Johann Christian Bach kimdir? Milanolu ya da Londra’lı Bach olarak da bilinen besteci Johann Christian Bach hayatı ve eserleri.

Johann Christian Bach Kimdir?

Johann Christian Bach

Johann Christian Bach (d. 5 Eylül 1735, Leipzig – ö. 1 Ocak 1782, Londra), Johann Şebastian ile Anna Magdalena Bach’ın en küçük oğullan, klasik dönem öncesinin önemli bestecilerinden biri. “Milanolu” ya da “Londralı Bach” diye de anılır.

Johann Christian Bach ilk müzik derslerini babasından ve babasının kuzeni Johann Elias Bach’tan aldı. Babasının ölümünden (1750) sonra Berlin’de ağabeyi C.P.E. Bach ile birlikte çalıştı.

Yirmi yaşında İtalya’ya gitti ve 1756’da Bologna’da, Padre Martini’nin (Giovanni Battista Martini) öğrencisi oldu. Eski kuşak Bach’larda belirgin bir biçimde eksikliği duyulan bir üslup inceliğine ve zenginliğine sahip olan Johann Christian, kendine cömert bir koruyucu da buldu. Yapıtları fazla olgun değilse de üslup bakımından ciddi ve büyük ölçüde ayin müziği tarzındaydı. J. C. Bach 1760’ta Protestanlıktan Katolikliğe geçtikten sonra Milano Katedrali’nde org-culuk yapmaya başladı. Onun mezhep değiştirmesini, çoktandır uzaklaşmış olduğu ailesi hiç de hoş karşılamadı. Sonraları resmî orgculuk görevini bırakarak operaya yönelen J. C. Bach, 1762’de Londra’daki King’s Theatre’da besteci olarak çalışmaya başladı ve burada başarılı birçok İtalyan operası yazdı.

Bu sırada çok sayıda orkestra müziği, oda müziği, tuşlu çalgı parçalan ve birkaç kantat besteledi. İki yıl sonra ünlü viyola da gamba sanatçısı Karl Friedrich Abel ile birlikte, o günlerde kibar çevrelerde çok tutulan dizi konserler vermeye başladı. İngiltere kraliçesi Charlotte’un ve çocuklarının müzik danışmanlığına getirilmesi, müzikteki başarısının yanı sıra toplumda da saygın bir konuma ulaşmasına yol açtı. 1772’de, Mannheim elektörü için bir opera yazmaya davet edildi. J. C. Bach’ın müziği galant (ya da rokoko) türünün hoş melodik yapısını yansıtır. Müziğindeki İtalyan inceliği, klasik dönem bestecilerini, özellikle Bach’tan çok şeyler öğrenen ve ona büyük saygı duyan Mozart’ı derinden etkilemiştir. Haydn‘ınkilere çağdaş olan senfonileri, bu türün erken klasik dönemdeki örneklerini etkilemiş, sonatlarıyla tuşlu çalgı konçertoları da benzer bir rol oynamıştır. Ama erken gelen başarı, bir anlamda da onun daha fazla gelişmesini engellemiştir. Büyük besteciler katına yükselmemekle birlikte, J. C. Bach’ın müziği her zaman duyarlı ve zengin olmuştur.

Advertisement

Leave A Reply