Johannesburg Nerededir? Johannesburg Hakkında Bilgi

0

Johannesburg hangi ülkededir? Johannesburg şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Güney Afrika Johannesburg hakkında bilgi.

JohannesburgJohannesburg; Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, Transvaal Eyaleti’nde kenttir.

Ükenin kuzeydoğusunda, Durban’nı 482 km kuzeybatısında yer alır. Dünyanın en zengin altın madenlerini içerdiğinden “Altın Kent” adıyla da anılır. Limpopo ve Vali ırmakları arasında, yayla görünümündeki Witwaterstrand Tepeleri’nin güney yamaçlarında kurulu olan kentin ılıman bir iklimi vardır. Ülkenin gerek nüfus gerekse endüstri (altın, elmas işleme, kimya, plastik, makine, çimento, elektronik, madencilik gereçleri, deri, kâğıt, cam, besin, bira) açısından en büyük kentidir. Endüstri etkinliklerinin yanı sıra, ülkenin önde gelen ticaret, finansman, basm kuruluşlarının merkezidir. Kentin 25 km güneybatısındaki en büyük Zenci yerleşim yeri Soweto 700 bin kişiyi barındırır. Kent merkezinde, çağdaş mimarlık anlayışının çarpıcı örneklerini taşıyan çok sayıda kültür, sanat, spor ve eğitim kurumu yapıları yer alır. Kentteki iki yükseköğrenim kurumundan biri Afrikaan (Rand Afrikaans Üniversitesi), öteki İngiliz (Witwaterstrand Üniversitesi), dilinde eğitim verir. Madencilik İleri Teknoloji Enstitüsü, Tıp Araştırma Merkezi, Gözlemevi öteki önemli eğitim ve bilim kurumlarıdır. Kentin, öteki eyaletlerle ve komşu ülkelerle gelişmiş bir kara, demiryolu ve havayolu ağı bağlantısı vardır.

Tarih. 1866’da altın bulunmasıyla kurulan kent, Boer Savaşı‘nda (1900) İngilizlerce ele geçirildi. Bugünkü çağdaş kentin temelleri 1928’de atıldı. 1940’lardan başlayarak altın üretiminin yükselmesiyle birlikte hızla gelişti.


Leave A Reply