John Ballance Kimdir?

0
Advertisement

John Ballance kimdir? Eski Yeni Zelanda başbakanı ve siyaset adamı John Ballance hayatı ve dönemi hakkında bilgiler.

John Ballance Kimdir?

John Ballance, (d. 27 Mart 1839, Glenavy, Antrim, Kuzey İrlanda – ö. 27 Nisan 1893, Wellington, Yeni Zelanda), Yeni Zelanda başbakanı (1891-93). Liberal Parti’yi birleştirmiş ve sosyal refah yasalarının kabul edilmesinde önemli rol oynamıştır.
John Ballance
Ballance, kendi kendini yetiştirmiş bir kişiydi. Birmingham’da bir süre demircilik yaptıktan sonra, 1865’te Yeni Zelanda’nın Wanganui kentine göç etti. Burada Wanganui Herald gazetesinin yayın yönetmenliğini yaptı ve Yerli Maorilere karşı savaştı. 1875’te parlamentoya giren Ballance yerel yönetimlerin kaldırılmasını savundu. 1878’de imparatorluğa bağlı hazine sorumlusu olarak görev yaparken, vergide eşitliği sağlamak amacıyla arazi vergisi koydu. 1884-87 arasında arazi, savunma ve yerel işler bakanı olarak, tekellerde toplanmış toprakların küçük çiftçilere dağıtılması için girişimlerde bulundu. Aynca, Maori topraklarının satışındaki yolsuzlukları engellemeye ve krallık topraklarını korumaya çalıştı.

Ballance, başbakanlık döneminde, artan oranlı arazi ve gelir vergisi uygulaması getirdi; kalkınmak için hükümete gerektiğinde özel toprakları kamulaştırma yetkisi verilmesini sağladı. Süregelen ekonomik bunalıma karşı hükümet harcamalarını kısma yoluna gitti. Üst meclis üyeliğini yaşam boyu yerine yedi yılla sınırlandırarak muhaliflerinin gücünü azalttı. Ballance’ın hükümetinde işçilerin çalışma koşullarını düzelten yasaların çıkartılmasına öncülük eden Pember Reeves, toprak tekellerine karşı savaşan John McKenzie ve Ballance’dan sonra başbakan olan Richard John Seddon gibi birçok ünlü bakan vardı.


Leave A Reply