John Burroughs Kimdir? Amerikan Doğa Araştırmacısı ve Yazarı

0
Advertisement

John Burroughs kimdir? Amerikalı doğa araştırmacı yazarı John Burroughs biyografisi, yaşam öyküsü, yazıları ve eserleri hakkında bilgiler.

John Burroughs; (1837-1921), özellikle kuşlarla ilgili yazıları 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında popüler olan doğa parçalarının en iyisi olan Amerikalı doğa denemecisi. Burroughs ayrıca Walt Whitman‘ın ilk biyografisinin de yazarıydı.

John Burroughs

Kaynak : wikipedia.org

Hayat:

Burroughs, 3 Nisan 1837’de Catskill dağ bölgesindeki Roxbury, New York yakınlarındaki bir çiftlikte doğdu. Yarım yamalak bir erken eğitimden sonra, 17 yaşında bir taşra öğretmeni oldu ve ardından Ashland Collegiate Institute ve Cooperstown Seminary’de okudu. İlk makaleleri, Saturday Press ve Atlantic Monthly gibi dergilerde 1860’larda yayınlandı. Daha sonra Atlantik’i “üniversitesi” olarak tanımladı ve ona sık sık katkıda bulundu.

1863’ten 1872’ye kadar Burroughs, Washington’da devlet memuru olarak çalıştı ve burada Walt Whitman’ın yakın arkadaşı oldu. 1872’den sonra Catskill bölgesinde yaşadı, doğa okudu ve önce Esopus, New York yakınlarındaki bir çiftlikte ve 1908’den sonra Roxbury yakınlarındaki aile çiftliğinde yazdı. 29 Mart 1921’de Ohio’da bir demiryolu treninde öldü.

Yazılar:

Burroughs’un gücü, şiirsel veya felsefi yorumlarla birlikte doğayı gözlemlemekti. Erken dönem Atlantik ifadesi Expression’ın duygusal üslubu ve soyut konusu, okuyucuları denemeyi Emerson’a atfetmeye yöneltti. Daha sonra kendi edebi kimliğini oluşturmak için mücadele ederek, kırsal temalar ve doğa tarihi üzerine yazmaya başladı.

Burroughs’un Whitman’dan etkilenen erken dönem çalışmaları, özellikle Wake-Robin (1871) ve Birds and Poets (1877) olmak üzere doğanın şiirsel bir takdirini gösterir. Darwin ve John Fiske’yi okuduktan sonra, doğa hakkında bilimsel spekülasyonlara yöneldi ve Locusts and Wild Honey (1879), The Light of Day (1900) ve Leaf and Tendril (1908) gibi makaleler yazdı. Son olarak, Henri Bergson’un vitalist felsefesinden esinlenerek, Time and Change (1912) ve The Breath of Life (1915) gibi eserlerde doğaya daha manevi bir bakış açısı getirdi. Burroughs’un Whitman üzerine çalışmaları arasında, kısmen şairin kendisi tarafından yazılan Walt Whitman as Poet and Person (1867) ve Whitman, a Study (1896) yer alır.

Advertisement

Leave A Reply