John Harrison Kimdir? İngiliz Marangoz ve Saat Ustasının Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

John Harrison kimdir? Deniz kronometresinin mucidi olarak kabul edilen İngiliz marangoz ve saat ustasının hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

John Harrison (24 Mart 1693 – 24 Mart 1776) bir marangoz ve saatçiydi. Bir geminin denizdeki boylamını doğru bir şekilde bilmesini sağlayan Deniz Kronometresini icat etti (doğu-batı yaklaşımındaki konum). Buluşu, 18. yüzyılda çok önemli olan uzun mesafeli gemiciliğin gelişiminde kritik öneme sahipti.

John Harrison

John Harrison (Kaynak: wikipedia.org)

John Harrison’ın kısa biyografisi

John Harrison John Harrison, Batı Yorkshire’daki Wakefield yakınlarındaki Foulby’de doğdu. Babası bir marangoz olarak çalıştı ve John, babasının peşinden marangozluk işine girdi. Ayrıca müzik ve saatlerin nasıl çalıştığını öğrenmek için bir tutku geliştirdi. Gençken saatleri ayırıp tekrar bir araya getirdiği söylenirdi.

Harrison, marangozluk becerilerini yeni saatler yapmakla birleştirdi. Daha sonraki saatler, saatlerin kalitesini artırmak için çekirge eşapmanı gibi ek özellikler de ekledi. Çekirge eşapmanı, saatin enerjisini serbest bırakmak için kontrollü, adım adım bir süreç sağladı. Sarkaç saatleri, zamanın en doğru saatlerinden bazıları olarak kabul edilir.

İyi bir mucit olmasına rağmen, insanlarla daha az anlaşma yeteneğine sahipti, Harrison’a, Harrison’ı finanse etmeye, teşvik etmeye ve savunmaya yardımcı olan George Graham ve Edmond Halley yardımcı oldu.

En önemli buluşu uzunluk sorununa bir çözüm bulmaktı. Uzun zamandır bir geminin boylam konumunu bilme yeteneği bulunamadı. Çok sayıda girişimde bulunuldu, ancak hiçbiri başarılı olmadı. Boylamı bilme yeteneği, gemilerin güvenli seyri için gerekliydi. Sorun o kadar önemli kabul edildi ki, Parlamento, çözüm üretebilecek ilk kişiye 20.000 sterlin ödül teklif etti. Sir Isaac Newton, böyle bir cihazın yaratılabileceğinden şüphe duymuştu.

Advertisement

Harrison’ın icadı, sıcaklık ve hava basıncındaki dalgalanmaları tolere edebilen ve uzun süre çok hassas zaman tutabilen bir saat geliştirmekti. Harrison’ın ilk deniz saatini (H1) geliştirmesi beş yılını aldı. Makaralı pinyonlar, ahşap tekerlekler ve birbirine bağlı iki dambıl terazisi içeriyordu. Kraliyet Cemiyeti’nden onay aldıktan sonra, Portekiz’e giderken ilk deniz denemesini aldı. Harrison’ın saatinin boylamı doğru bir şekilde tahmin etmesiyle (60 mile kadar olan eski yöntemlerle karşılaştırıldığında) testler çok olumlu oldu. Ancak bu, transatlantik rotalarda kullanılmasını gerektiren Parlamento ödülü için yeterli değildi.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, tasarımı geliştirerek farklı versiyonlar yaptı. Çubuk teraziden dairesel teraziye geçiş yapın (denizin sallanma hareketinden etkilenmez). Sonraki modelleri H2 ve H3 hiçbir zaman tam olarak başarılı olmadı ve 1750 civarında Harrison Deniz Saatini terk etti ve küçük bir deniz saati üzerinde çalışmaya başladı.

Thomas Judge tarafından inşa edilen diğer saatlerden öğeler içeren Harrison, bir Denizcilik (H4) saati üzerinde çalıştı. Yapılması altı yıl daha sürse de, Harrison bu saati kullanarak Boylamın doğru bir şekilde ölçülebileceğini başarılı bir şekilde gösterebildi. Jamaika’daki ilk testte Marine Watch çok doğru çıktı. Ancak Parlamento yönetim kurulu, Harrison’ın iyi şanslar oynadığı bir durum olabileceğini savunarak ödülü geri aldı. Harrison başka testler yapmak zorunda kaldı ve bu arada ikinci bir H5 deniz saati buldu. Yine güvenilir olduğunu kanıtladı, ancak Parlamento tam ödülü yine vermedi. King George III’ün yardımını alan Harrison, o sırada 80 yaşında olmasına rağmen 8.750 £ kazandı. Tam ödül hiç kimseye verilmedi.

Harrison’ın hayatı boyunca yaptığı çalışmalar, tasarımı geliştirmek için yıllarca süren sıkı çalışmaların ardından tamamlanmıştı. Kısa sürede yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Örneğin, bir York vatandaşı olan Kaptan James Cook, ikinci ve üçüncü seferlerinde H4’ün bir kopyasını kullandı. Yüksek maliyetlerine rağmen, daha güvenli navigasyon için çok faydalı olduklarını kanıtladılar.

Harrison 83 yaşında öldü ve Hampstead’e gömüldü. Harrison’ın cihazı daha sonra, daha ucuz Kronometrelerin üretimini sağlayan ve nakliyede yaygın olarak kullanılmasına izin veren John Arnold tarafından geliştirildi.

Advertisement


Leave A Reply