Joseph Paxson Iddings Kimdir?

0
Advertisement

Joseph Paxson Iddings kimdir ve ne yapmıştır? Joseph Paxson Iddings hayatı, biyografisi ve jeoloji üzerine çalışmaları hakkında bilgi.

Joseph Paxson Iddings

Joseph Paxson Iddings; (d. 21 Ocak 1857, Baltimore – ö. 8 Eylül 1920, Brinklow, Maryland, ABD), belirli bir magma etkinliği döneminde oluşan komşu korkayaçlar arasındaki genetik ilişkiyi açığa çıkaran ABD’li jeologdur.

1880’de ABD Jeolojik Araştırma Kurumu’nda çalışmaya başlayan Iddings, 1883-90 arasında Yellowstone Ulusal Parkı’nı inceleyen grupla çalıştı. 1895’te Chicago Üniversitesi’nde petroloji profesörü oldu. Quantitative Classification of Igneous Rocks (1903; Korkayaçların Nicel Sınıflandırması) adlı çalışmanın hazırlanmasına katıldı. Daha sonra Igneous Rocks (1909-13; Korkayaçlar), Rock Minerals (1906; Kayaç Mineralleri) ve The Problem of Volcanism (1914; Yanardağ Etkinliği Sorunu) adlı yapıtlarını yayımladı.

Kayaçların dokuları ve kimyasal bileşimleri üzerine yaptığı incelemelerle, fiziksel koşulların kayaçların temel mineral bileşimini ve kristal yapısını etkilediği sonucuna vardı. Kristal yapısındaki çeşitlenmelerin sıcaklığa ve soğuma hızına bağlı olduğunu ortaya koydu ve taneli kayaçların ancak çok derinlerde ve büyük kütleler halinde oluştuğu yolundaki yaygın görüşe karşı çıktı.

Advertisement

Leave A Reply