Joshua Nkomo Kimdir?

0
Advertisement

Joshua Nkomo kimdir ve ne yapmıştır? Joshua Nkomo hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Joshua Nkomo

Joshua Nkomo; (d. 19 Haziran 1917, Semokwe, Matabeleland, Rodezya [bugün Zimbabve], ö. 1 Temmuz 1999, Harare, Zimbabve), ırkçı beyaz azınlık yönetimine karşı sürdürülen mücadelenin önderleri arasında yer alan Zimbabveli siyaset adamı. Zimbabve Afrika Halk Birliği’nin (ZAPU) başkanı olarak Başbakan Robert Mugabe’ye karşı uzun yıllar sert bir muhalefet yürütmüştür.

Bir öğretmenin oğluydu. İlköğrenimini Rodezya’da tamamladıktan sonra Güney Afrika’ya giderek Natal ve J Johannesburg’ da öğrenim gördü. Ülkesine döndükten sonra Rodezya Demiryollan’nda çalışmaya başladı, 1951’de Siyah demiryolu işçileri sendikasının lideri oldu. Aynı yıl dışarıdan devam ettiği Güney Afrika Üniversitesi’ni bitirdi.

1957’de Rodezya’nın önde gelen milliyetçi örgütü olan Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) başkanlığına seçildi. 1959’da ANC nin kapatılması üzerine İngiltere’ye kaçtı. 1960’ta ülkesine döndükten hemen sonra Ulusal Demokratik Parti’yi (NDP) kurdu. Ertesi yıl NDP de kapatılınca ZAPU adını taşıyan yeni bir parti örgütledi.

1964-74 arasında tutuklu kalan Nkomo, serbest bırakıldıktan sonra Rodezyalı Siyahların ırkçı beyaz azınlık yönetimine karşı sürdürdükleri mücadeleye destek sağlamak için çeşitli Avrupa ve Afrika ülkelerini dolaştı. 1975’te beyaz lan Smith yönetimine karşı başlatılan gerilla savaşına katıldı.

Advertisement

Yönetimin aşamalı olarak Siyahlara geçtiği 1979/80’de Bandebelelerin desteklediği ZAPU, çoğunluktaki Şona kabilesinin desteklediği ZANU’nun gölgesinde kalmaya başladı. ZANU 1980’deki parlamento seçimlerinde ZAPU’yu büyük farkla yenilgiye uğrattı ve Mugabe başbakan oldu. Mugabe’ nin 1982’de Nkomo’yu kabinedeki görevinden uzaklaştırması üzerine Şona ve Bande-bele halkları arasında açık bir savaş patlak verdi. Uzun yıllar süren bir karışıklık döneminden sonra, iki lider Aralık 1987’de ülkede birliği sağlamak amacıyla partilerini birleştirmeye karar verdiler. Bu birleşmenin ardından Mugabe başkan, Nkomo da başkan yardımcısı oldu. Nkomo’nun otobiyografisi 1984’te Nkomo, The Story of My Life (Nkomo, Yaşamöyküm) başlığıyla yayımlandı.


Leave A Reply