Kabak Tadı Vermek Ne demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0

Kabak Tadı Vermek nedir, ne demektir? Kabak Tadı Vermek deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır, deyimin cümle içinde kullanımına örnekler.

Kabak Tadı Vermek Anlamı;

Aşırı tekrarlanması, sürdürülmesi yüzünden bir şeyden doygunluk, yorgunluk veya bıkkınlık duyarak onu istemez duruma gelmek anlamında kullanılan bir deyimdir.

Kabak Tadı Vermek

Deyimin Hikayesi;

Su kabağı, bostan cinsinden olup, dalında uzun bir süre bekletildiğinde içinin koflaşması ve hafiflemesi özelliğiyle bilinir. Dış yüzeyi pürüzsüz olduğu için araba lastikleri de bu yüzden “kabak” kelimesiyle tabir olunur.

Su kabağı olgunlaştığı zaman boyun kısmıyla birlikte 80 cm’i bulur. Su kabağı tarlada olgunlaştıktan sonra güzelce kurutulur, boyun kısmı da kesildikten sonra ağzına bir tıpa yapılıp su, sirke, zeytinyağı taşımada kullanılırdı. Fakat kabak dalından koparıldıktan sonra güneşte fazla kurutulmaz, içindeki lifleri iyice temizlenmezse, içine konulan sıvı zamanla kabak tadı verecektir.

Kabak kemani gibi sazlar da bekletilmiş kabaklardan seçilir. Saz için kabak alınırken, hangi yılın kurası (kabağı) ya da kaçın kurası diye sorulur. Yani ne kadar sağlam.

Biri şehirli biri dağ köylü iki arkadaş uzun bir yolculuğa çıkmışlar. Yolda bol ağaçlı bir bahçe gören şehirli, durup “şurada biraz incir yiyelim” demiş. Ağaçlara dalmışlar, hayatında hiç incir ağacı görmeyen dağ köylü incir ağacını saran kabaktan koparıp onu yemiş. Diğer arkadaşı da bolca incirleri yedikten sonra arkadaşına dönüp, “çok tatlıydı incirler” deyince, “yok benimki tatlı değildi kabak tadı verdi” demiş.

Bu deyim, kinayeli olarak uzun zaman ısrarcı olan işlerin zamanla yozlaşması ve bıkkınlık vermesini anlatır.

Deyimin Cümle İçinde Kullanımı;

  • Onların ayrılıp barışması artık kabak tadı verdi, çok sıktı.
  • Artık askerlik anıların kabak tadı verdi, sussan iyi olur.
  • Ekonomi ile ilgili yayınları sürekli dinlemen artık kabak tadı verdi.
  • Bu çocuğun bu mızmızlıkları kabak tadı verdi.
  • Eğer sürekli aynı şeyi söyler durursan kabak tadı verir ve kimse seni dinlemek istemez.
  • Senin sınav stresin kabak tadı verdi, olsun şu sınav da kurtulalım artık.
  • Karınla ilgili şikayetlerin artık kabak tadı verdi, mutlu değilsen boşan.
  • Aynı filmi tekrar tekrar izlemen kabak tadı verdi.
  • Sana yardımcı olmak istiyorum ama bu dik başlılığın kabak tadı verdi.

Leave A Reply