Kabalak Bitkisinin (Petasites Hybridus) Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Kabalak bitkisi ya da Latince karşılığı Petasites Hybridus faydaları nelerdir? Kabalak otunun özellikleri nelerdir? Kabalak hakkında bilgiler.

Kabalak (Petasites hybridus)

Kaynak: pixabay.com

Kabalak (Petasites hybridus), esas olarak baş ağrılarını ve mevsimsel alerjileri tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Neredeyse aynı görünen iki çeşit kabalak bitkisi vardır. Petasin içereni kullandığınızdan emin olun. Petasin , kabalak bitkisinde bulunan acı bir tada sahip bileşik olarak tanımlanır. Migren, baş ağrısı ve saman nezlesi hastaları ayırt etme yeteneğini çok takdir edeceklerdir. Leylak ve çok yumuşak kırmızımsı çiçeklerin yanı sıra ravent benzeri yaprakları olan pembe bir çiçek sapı olarak görüntülenen kabalak, anakara Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’ya özgüdür. Büyüme ve hayatta kalma için en iyi ortam bataklıklar, ıslak çayırlar, nemli yol kenarları, nehir kıyıları ve hendeklerdir.

Neye iyi Gelir?

Baş ağrısı ve iltihaplanma, migrenin şiddeti, gözlerde kaşıntı, burunda kaşıntı ve akıntı gibi mevsimsel alerjiler ve burun tıkanıklığı.

Özellikleri Nelerdir?

Anti-spazmodik, antiinflamatuar, kardiyo tonik, terletici, idrar söktürücü ve analjezik işlevi gören yapraklara sahiptir. Tarihsel olarak, on altıncı yüzyılda, kurutulmuş bir toz olarak kabalak, veba ve diğer öldürücü hastalıklara karşı savaşta savaşmak için şarapla karıştırıldı. Aynı zamanda solucanlar için bir idrar söktürücü, menstrüasyonu teşvik eden bir tedavi olarak ve Yerli Amerikalılar tarafından baş ağrısı ve iltihaplanma için bitkisel bir çare olarak kullanıldı. Diğer kullanımlar idrar yolu sorunları, yara iyileşmesi ve sırt ağrısı içindi. Kabalak 2000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır.

Çalışmalar, kabalağın şu anda baş ağrısı ve iltihaplanma, migren şiddeti ve saman nezlesi tedavisinde en etkili olduğunu gösteriyor. Kabalağın tüm alerjileri tedavi ettiği kanıtlanmamıştır, sadece kaşıntılı gözler ve burunlar, hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi mevsimsel alerjileri tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Kabalağın güvenli olup olmadığını ve sonunda küf, toz veya hayvan kepeği gibi yıl boyu süren alerjiler için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için ek araştırmalar gereklidir.

Kabalak bitkisinin her parçası çok önemlidir. Yapraklar, kökler, çiçekler ve gövdeler bir şekilde tıbbi amaçlar için kullanılır. Örneğin, ağızdan alındığında, çalışmalar, dört aylık bir süre boyunca Kaymakburnu kökünden elde edilen belirli bir ekstraktın, baş ağrısı ağrısının acımasızlığını ve bu baş ağrılarının ortaya çıktıkça süresini azaltabileceğini gösteriyor. Kabalağın yaprak özü burun rahatsızlığını azaltır.

Advertisement

Kabalak birkaç farklı biçimde alınabilir. Yenilebilir, toz halinde, hap şeklinde, çay veya tentür olarak verilebilir. Ancak, Kabalağın toksik kimyasallar olan pirolizidin alkaloidleri içerdiğine dikkat etmek çok önemlidir. Pirolizidin alkaloidleri , bitkiler tarafından otçul böceklerin beslenme çılgınlığına karşı onları savunmak için yaratılır. Bu toksik kimyasallar karaciğer hasarına veya karaciğer kanserine neden olabilir. Kabalak ürünlerini satın alırken, önce doktorunuza danışın ve satın aldığınız ürünün şu şekilde etiketlendiğinden emin olun.

Tıbbi Sorumluluk Reddi


Leave A Reply