Kabil Nerededir? Kabil Tarihi

0

Kabil hangi ülkededir? Kabil ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Afganistan Kabil hakkında bilgi.

kabilKabil; Afganistan’ın başkentidir. Ülkenin doğusunda, Kâbil Irmağı kıyısında yüksek dağlar arasında, dar ve derin bir vadide, deniz düzeyinden 1.800 m yükseltide yer alır. Vadi, doğuda Hayber Geçidi ile Pakistan’ın Peşaver, batıda Hari Rud Vadisi ile Herat, Tarnak Vadisi ile Kandehar kentlerine bağlanır. Kentin yer aldığı vadi, verimli topraklarla kaplıdır. Şerdovaza ve Asmai, vadi çevresindeki başlıca yükseltilerdir. Ülkenin en büyük kenti, endüstri (dokuma, mobilya, deri, cam, kibrit, sabun, şeker, hafif, makine), kültür (Kabil Üniversitesi, Kabil Teknik Üniversitesi, Kabil Teknik Üniversitesi, arkeoloji ve etnografya müzeleri ve yönetim merkezidir.

Advertisement

Kentin içinden geçen Kabil Irmağı’nın sağ kıyısında dar ve kıvrımlı sokakları, pazar yerleriyle eski kent, sol kıyısında Krallık Sarayı ve çağdaş yapılarıyla yeni kent yer alır. Kentin kuzeyinde havaalanı, Babur Şah döneminden kalma kale yıkıntısı üzerinde yaptırılan kale görülür. Timur’un Türbesi, ırmağın sağ kıyısında bahçeler içerisinde bulunmaktadır.

Tarihi: Kent çeşitli zamanlarda yıkılarak değişik yerlede yeniden kuruldu. 7. yüzyılda Arap egemenliğine girdi, Moğol İmparatoru Babur Şah tarafından 1504-1526 arasında imparatorluk merkezi olarak kullanıldı. 1526-1738 arasında Delhi’deki Müslüman imparatorluğuna bağlı kaldı. 1738’de Nadir Şah tarafından ele geçirildi. 1773’te Afganistan’ın başkenti oldu. Birinci Afgan Savaşı’nda (1839-1842) İngiliz işgaline uğradı. İngiliz birliklerinin çekilmesi sırasında saldırıya uğraması üzerine, kısmen yakıldı, 1879’da yeniden İngilizlerin eline geçti. 1880’den sonra hızla gelişen kent, yeni saray, bahçeler ve yapılarıyla çağdaş bir görünüm kazandı. Sovyet işgalinde (1979-1989), Sovyet ve hükümet güçleriyle Afgan mücahitleri arasında şiddetli çarpışmalara sahne oldu, ardından gelen iç savaşla birlikte büyük yıkıma uğradı.

Advertisement


Leave A Reply