Kadı Anlatışa Göre Fetva Verir Atasözünün Anlamı – Açıklaması

0
Advertisement

Kadı Anlatışa Göre Fetva Verir atasözü ne anlama gelir, ne demektir, ne anlatılmak isteniyordur, Kadı Anlatışa Göre Fetva Verir hakkında yazı.

Kadı Anlatışa Göre Fetva Verir

KADI ANLATIŞINA GÖRE FETVA VERİR.

Atasözünün Kısaca Anlamı: haksız kişi, olayı kendisini haklı gibi göstererek anlatırsa dinleyen ona hak verir.

Açıklaması

Eskiden adalet işlerine bakan yetkili kişilere “kadı”, kadıların verdikleri karara da “fetva” denirdi. (Bugün o işe yargıçlar, bakıyor, vardıkları sonuca da yargı adı veriliyor.)

Kadı, kendisine anlatılanlara göre karar verir. Buna ilişkin güzel bir Nasrettin Hoca fıkrası var: Bir gün Hoca’ya biri gelmiş, birinden şikâyetçi olmuş, dert yanmış. Hoca, dinledikten sonra “Haklısın” demiş. Sonra adam çekip gitmiş. Biraz sonra şikâyet edilen adam gelmiş, o da birinci adamdan şikâyetçi olmuş. Hoca, ona da “Haklısın” demiş. Bu yargılanmayı yan odadan izleyen Hoca’nın karısı: “Bu nasıl yargılama böle? İkisine de aynı şeyleri söyledin” deyince, Hoca karısına dönmüş: “Hanım sen de haklısın!” demiş.

Advertisement

Bu fıkradan da anlaşılacağı gibi, tek yanlı anlatışlarla bir sonuca varılmaz. Onun için bugün yargıçlar, iki tarafı da dinliyorlar. Tanıklara başvuruyorlar. Böylece daha doğru bir sonuca varmaya uğraşıyorlar.


Leave A Reply