Karaasma Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Karaasma bitkisi özellikleri ve karaasmagşiller sınıfı ile ilgili bilgiler. Lohusaotu.

karaasma

Karaasma, (Lat. Aristolochia). İkiçenekliler sınıfının Lohusaotugiller familyasından bir bitki cinsi, lohusaotu da denir.

Çok yıllık otsu bitkilerdir. Etli, bir kök ya da yumrusu vardır. Yapraklan yürek biçimindedir. Yumru kökte genellikle tanen, nişasta, şekerler, uçucu yağ, acı maddeler, reçine ve organik asitler bulunur. Bu maddeler yüzünden özellikle Anadolu’da halk hekimliğinde romatizma tedavisinde ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Türkiye’de 20 kadar türü yetişir.

Karaasmagiller, (Lat. Aristolochiaceae). İkiçenekliler sınıfının Aristolochioles takımından familya; Lohusaotugiller de denir. Özellikle tropik bölgelerde yetişen bir familyadır. Alçak, otsu, tırmanıcı ya da odunlu bitkileri kapsar. Yaprakları tam kenarlı, saplı ve almaşık dizilişlidir. Çiçekler erdişi olup tek tek ya da küçük kümeler halinde salkım biçiminde olabilirler. Çiçeklerde dişi organ erkek organdan önce olgunlaşır. Bu nedenle bir çiçekteki dişi organ başka bir çiçeğin poleni ile döllenebilir. Meyve kapsül biçiminde ve çok tohumludur.

Advertisement

Leave A Reply