Karboksilli Asitlerin Özellikleri

0
Advertisement

Karboksilli asit nedir? Karboksilli asitler nelerdir ve özellikleri nedir? Karboksilli asitler hakkında kısaca bilgi.

Karboksilli Asitlerin Özellikleri

Yapısında bir karbon zincirine bağlı en az bir tane – COOH grubu içeren organik bileşiklerdir. En küçük üyesi karbon zinciri içermeyen yani R – grubu yerine H – atomu bulunduran ve formülü H – COOH olan formik asittir.

sirke

Kaynak: pixabay.com

Karboksilli asitlerin günlük hayatta çok yaygın bir kullanımı vardır.

Alkollerle birleşerek esterleri oluştururlar. Örneğin gliserinin yağ asitleri ile tepkimesi sonucunda oluşan sıvı ve katı yağlar oldukça büyük molekülleri olan esterlerdir.

Karboksilli asitler polardır ve küçük moleküllü olanları suda çok iyi çözünürler.

Şimdilik bir tane karboksilli asidin formülünü ve adlandırmasını bilmeniz yeterlidir.

Advertisement

***Etanoik asit, \displaystyle C{{H}_{3}} – COOH formülüne sahip olan bir bileşiktir. Özel olarak asetik asit ya da sirke asidi olarak adlandırılır.

Sirke genelde % 4 – 8 oranında asetik asit içerir. Sirkenin oluşturduğu asitli ortam gıdaların bozulmasına neden olacak çoğu mikroorganizmanın büyümesini engeller. Bu yüzden turşulama sebzelerin ömrünü uzatmak için etkili bir yöntemdir.

Sanayide asetik asidin geniş bir kullanım alanı vardır, çoğu kimyasalın üretiminde hammadde olarak kullanılır. Asetik asidin zayıf bir asit olması onun özellikle ev içinde temizleme amacıyla kullanılmasının nedenidir. Seyreltik asetik asit (sirke) çaydanlıkların kireçten arındırılmasında, cam ve diğer parlak yüzeylerdeki madeni birikmeleri temizlemekte kullanılabilir.


Leave A Reply