Kariyerinize Uygun Saç Stilini Bulmak, Saç Yaşam Tarzının Göstergesi

0

Saç, dış görünüşün belki de en önemli unsurlarından biridir. Saçını kestiren, uzatan, şeklini değiştiren insanların yüz ifadelerinin ve dış dünyaya verdikleri mesajın ne kadar değiştiğini hepimiz yakından görür ve biliriz.

Çünkü, saçınızın şekli ve rengi gerçekten çevrenize belli bir imaj yansıtır ve bir anlamda yaşam şeklinizi ifade eder.

Saç stilinize karar verirken bu anlamda bir çok defa kararsız kalmış ve hangi şeklin size daha çok yakıştığı konusunda yardım istemişsinizdir. Buna ek olarak; çoğu zaman öz be öz kendi fikirlerinizi değil de başkalarının fikirlerini uyguladığınızı görürsünüz. Bu başkaları, bazen eşiniz, bazen çocuklarınız ve bazen de sevgiliniz olabilir. Aslında fikrini almanız gereken ve size gerçekten dürüst olarak yardım edebilecek insanlar; en iyi kız arkadaşınız, kuaförünüz, yakın komşularınız ve kararlarına saygı duyduğunuz her hangi bir bayan tanıdığınızdır.

Erkek Saç Modeli

Fikirlerine kulak tıkamanız gerekenler ise; ilk başta kendiniz, eşiniz ya da sevgiliniz, anneniz, kız kardeşiniz ve çocuklarınızdır. Doğru insanı bulduktan sonra yapmanız gereken şey ise doğru soruların cevabını bulmaktır. Onlara size karşı gerçekten dürüst olup olmadıklarını, yüz şekliniz hakkında ne düşündüklerini, saç rengi konusunda ne gibi önerileri olduğunu, saçınızın boyu konusunda nasıl karar vermenizin daha doğru olacağını ve son olarak da kritik soru olan; sen benim yerimde olsan ne yapardın, diye sorun. Bu sorulara aldığınız cevaplar, kafanızda bir şekil oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Fakat, her ne kadar kendinizi dinlemeyin desek de, sizin de bazı düşünceleriniz vardır ve bunları bir öncelik sırasına göre düzenlemeniz gerekir.
  1. Saçınıza para harcamak
  2. Kariyerinize uygun saçı bulmak
  3. Yakın çevrenize hoş görünmek
  4. İltifat almak
  5. Modern olmak
  6. Her gün saçınız için harcayacağınız zaman
  7. Kuaföre gitme sıklığınız
  8. Çocuklarınız
  9. Kendi öz güveniniz

Tüm bu yukarıda saydıklarımız sizin kendi kendinize öncelik sırasını bulmanız gereken durumlardır. Bunlardan kariyerinize uygun saç şeklini bulabilmek oldukça önemlidir.

Kadın Saç Modeli

Bunları okuduktan sonra, yaptığım işle saç şeklimin ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Fakat, dış görünümün ve bu anlamda saçınızın iş hayatınızda da çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Yanlış bir saç şeklini uyguladığınız zaman yarıda kalan bir kariyer hayatı ve iş değişimleri ile karşılaşabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Okuldan yeni mezun olmuşsanız bu anlattıklarımızın geçerliliği sizin için çok daha fazladır. Çünkü, okul hayatında çok rahat kullanabilen saç şekillerinin çoğu çalıştığınız yer için uygun değildir ve en kısa zamanda değiştirilmesi gerekir.

Bu amaçla, saç tipinize, yüzünüze, yaşam tarzınıza, işinize ve kişiliğinize en uygun saç şeklini bulmalısınız. Saçınız, temiz, düzgün ve kontrol edilebilir olmalıdır. Kısa saç her zaman daha profesyonel bir görünüm verir. Uzun saç ise, çalışırken yüze düşmeyecek şekilde toplanmalıdır. Saç sağlığı da oldukça önemlidir. Cansız, kepekli ve dökülen saçlar hiçbir zaman istediğiniz imajı size vermeyecektir.

Yukarıda anlatıldığı gibi güzel saçlara sahip olabilmeniz için ise, yapacağımız ufak önerilere göz atmanız yeterli olacaktır.

Saç derinize düzenli olarak hafif bir saç yağı ile masaj yapın. Bunu yaparken, bu yağın özellikle saç derisinin içine işleyecek ve kökleri besleyecek şekilde formule edildiğine emin olun. E Vitamini içeren bir saç yağı bunun için uygun olabilir. E Vitamini, saçınızı besler, yıpranmış yerlerini onarır ve kolayca istediğiniz şekle girmesine yardımcı olur.

Asla ıslak saçı taramayın. Çünkü, saç ıslakken en güçsüz ve kırılmaya en müsait dönemindedir. Banyodan sonra saçınızdaki suyu bir havluyla hafifçe alıp, geniş uçlu bir tarakla düzeltmelisiniz.

Eğer saçınızı makine ile kurutuyorsanız ki, en sağlıklısı doğal olarak kurumasını beklemektir, uçlardan köklere doğru kurutma yapın. Bu hareket saçınızın parlaklığını korumasına yardımcı olacaktır. Sıcaklık olarak da, saçınız tamamen kuruyana kadar sıcakta, daha sonra da ılıkta kurutma yapmalısınız.

Kurutmadan sonra şekillendirmek için sprey kullanıyorsanız, asla saçınıza yakın bir yerden püskürtmeyin ve belli bir mesafe bırakmaya özen gösterin. Saçınızdaki muhtemel kırılmaları engellemek için, rüzgarlı ve güneşli havalarda bir bez parçası ile saçınızı korumaya çalışın. Saç uçlarınızı, her iki ayda bir kestirin. Bu işlem, kırıkları azaltacağı gibi saçınızın sağlıklı uzamasına da yardımcı olacaktır.

Çok yağlı yemekler yemeyin. Sağlıklı görünümlü saçlara sahip olmak istiyorsanız daha fazla sebze ve meyve yemelisiniz. Saçınızı sık sık hafif bir şampuanla yıkayın. Bu, daha az sıklıkla ama sert bir şampuanla yıkama yapmaktan çok daha sağlıklıdır. Eğer, kepek probleminiz varsa sabun ve sert şampuanlar kullanmaktan kaçının. Bunun için hafif şampuanların yanı sıra saç kremi de kullanarak saç derinizi yumuşatabilirsiniz.


Leave A Reply