Karşıyaka Tay Park Nasıl Bir Yer? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

0
Advertisement

Karşıyaka Belediyesine ait olan Tay Park isimli kafeterya ve çocuk oyun alanı hakkında yapılan gözlemler ile yazılmış bir yazı.

Karşıyaka Taypark

Karşıyaka Taypark

Tay Park Karşıyaka’nın en uç kısmında yer alan komünist rejime aitmişçesine kocaman ve kalabalık ve uzun binaların arasında yer alan bir vaha gibidir.

Vaha dediğime bakmayın öyle ahım şahım bir yeşilliği yoktur. Ama etrafında ki tüm alan terk edilmiş gibi ruhsuz ve bakımsız olunca ortaya gerçekten parlayan bir mekan çıkmış. hemen kapısının önünde arabaların park etmesi için boylu boyunca bir otopark yer almaktadır.

Arabalarını park eden aileler at heykellerinin arasından Tay Park’a giriş yapmaktadır. Girişte sizi hemen altıgen yapıda yer alan ahşap kafe binası karşılar. Alanın büyüklüğüne göre oldukça küçük ve pek sevimsiz olan bu binanın hemen arka tarafında kocaman yeşil çimlerden oluşan bir alan sizi karşılar. Bu alanın hemen köşesinde ise muhtemelen düğünler için düşünülmüş betondan mı yoksa başka tarz taşlar ile mi yapılmış anlayamadığım bir platform yer alır. Önü Orta Asya stepleri gibi açık ama çim ekili olduğundan yemyeşildir.

Bazı hafta sonları bu platformun yanına çocuklar eğlensinler diye hava ile şişirilerek oluşturulan oyun platformları kurulur. Çocuklar yüksek enerjileri ve dayanılmaz sesleri ile böyle zamanlarda ortalığı inletir ve anne-babalarından bu oyuncaklar ve ya oyun platformları için para koparmaya çalışırlar. Ancak oyun alanı aktif değil ise genelde burada bir kaç çocuk ya olur ya da olmaz.

Kafe binasının diğer tarafı ise güzel günlerde masa sandalye atılmasından sebep kuru havalarda toprak ıslak havalarda çamurlu bir alan ve hemen yanı başında ince bir yürüme yolu ile ayrılmış çocuk parkı yer alır. Bu parkta her daim çocuklar ya salıncakta sallanır ya da kaydırakta neşe ile kayarlar. Pimpirikli olan ailelerde oyun parkının etrafında nispeten daha rahat olan alanlarda kafeteryada ki masalarında çay, kahve ya da biralarını içerler arada bir çocuklarına göz atmayı da ihmal etmezler.

Advertisement
Peki buranın adı neden Tay Park.

Bunun sebebi girişin tam zıt tarafında küçük bir padok alanı ve hemen arkasında yetiştirilen midilli atlarından almaktadır. Çocuklar padok denilen bu alanın köşesinde günün belirli saatlerinde sıraya girerler. İki ya da 3 turdan mütevellit atların sırtına binerek at binme heveslerini almaktadırlar. Tabii çocukların bindikleri atlar normal ebattaki atlardır. Middli türündeki atlara binmezler.

Birde aynı yerde bulunan Karşıyaka Belediyesine ait Veterinerler Müdürlüğü binasının hemen yanı başında tavşanlar, keçiler, ve benzeri küçük hayvanlarda bakılır. Bir kaç sakat kalmış talihsiz kedinin de bu mekanın yaşayanlarından olduğunu da ilave etmem gerekir.

Anlayacağınız çocuklar için muhteşem bir yer olan Tay Park sanırım ki bu bölge insanı için de bir şans. Yaz gecelerimi orada geçirmekten muazzam bir keyif alırım ve bu mekan kaldığı müddetçe almaya da devam edeceğim gibi gözüküyor.


Leave A Reply