Kaynama Noktası Nedir? Kısaca

0
Advertisement

Kaynama noktası nedir? Kaynama noktası nasıl belirlenir, buharlaşmadan kaynamanın farkı nedir? Kaynama noktasının kısaca açıklaması.

Kaynama Noktası Nedir? Kısaca

Kaynama noktası, bir sıvının buhar basıncının sıvıyı çevreleyen dış basınca eşit olduğu sıcaklıktır. Bu nedenle, bir sıvının kaynama noktası atmosfer basıncına bağlıdır. Dış basınç azaldıkça kaynama noktası düşer. Örnek olarak, deniz seviyesinde suyun kaynama noktası 100 ° C’dir (212 ° F), ancak 2000 metre (6600 feet) yükseklikte kaynama noktası 93.4 ° C’dir (200.1 ° F).

Kaynama buharlaşmadan farklıdır. Buharlaşma, sıvı kenardaki moleküllerin buhar olarak dışarı çıktığı her sıcaklıkta meydana gelen bir yüzey olgusudur, çünkü bu molekülleri tutmak için her tarafta yeterli sıvı basıncı yoktur. Tersine, kaynatma sadece yüzeydekileri değil, sıvı içindeki tüm molekülleri etkiler. Sıvı içindeki moleküller buharlaştıkça, kabarcıklar oluşur.

Kaynama noktası doyma sıcaklığı olarak da bilinir. Bazen kaynama noktası, ölçümün yapıldığı basınç ile tanımlanır. 1982’de IUPAC standart kaynama noktasını 1 bar basınç altında kaynama sıcaklığı olarak tanımlamıştır. Normal kaynama noktası veya atmosferik kaynama noktası, sıvının buhar basıncının deniz seviyesindeki basınca eşit olduğu sıcaklıktır (1 atmosfer).

Advertisement

Leave A Reply