Keçi Sütünde Laktoz Var Mı? Laktoz İntoleransı Olanlar Keçi Sütü İçebilir Mi?

0
Advertisement

Keçi sütü laktoz içerir mi? Keçi sütünü içmek laktoz intoleransı olan kimseler için güvenli midir? Laktoz içeriği ne kadardır?

Keçi sütü, insanlar tarafından binlerce yıldır tüketilen son derece besleyici bir besindir. Bununla birlikte, dünya nüfusunun yaklaşık % 75’inin laktoza intoleransı olduğu göz önüne alındığında, keçi sütünün laktoz içerip içermediğini ve süt alternatifi olarak kullanılıp kullanılamayacağını merak edebilirsiniz.

keçi

Bu makalede, laktoz intoleransınız varsa keçi sütü içip içemeyeceğiniz gözden geçirilmektedir.

Laktoz intoleransı

Laktoz, insanlar, inekler, keçiler, koyunlar ve mandalar da dahil olmak üzere tüm memelilerin sütünde ana karbonhidrat türüdür. Glikoz ve galaktozdan oluşan bir disakkarittir ve vücudunuzun sindirmek için laktaz adı verilen bir enzime ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, çoğu insan sütten kesildikten sonra bu enzimi üretmeyi bırakır – yaklaşık 2 yaşında.

Böylece laktoza tahammülsüz hale gelirler ve laktoz tüketmek şişkinlik, ishal ve karın ağrısı gibi semptomları tetikleyebilir.

Advertisement

Laktoz intoleransı olan kişiler semptomlarını, yedikleri laktoz içeren gıdaların miktarını sınırlayarak veya laktoz içermeyen bir diyet uygulayarak yönetebilirler. Süt ürünlerini tüketmeden önce laktaz replasman hapları da alabilirler.

Keçi sütü laktoz içerir

Yukarıda belirtildiği gibi, laktoz memeli sütünün ana karbonhidrat türüdür ve bu nedenle keçi sütü de laktoz içerir. Bununla birlikte, laktoz içeriği inek sütünden daha düşüktür.

Keçi sütü yaklaşık % 4.20 laktoz içerirken, inek sütü yaklaşık % 5 içerir. Bununla birlikte, laktoz içeriğine rağmen, hafif laktoz intoleransı olan kişilerin keçi sütüne tahammül edebildiği görülmektedir.

Bunu destekleyecek hiçbir bilimsel araştırma olmasa da, bilim adamları, bazı insanların keçi sütüne daha düşük tolerans göstermesinin bir başka nedeninin – daha düşük laktoz içeriğinin yanı sıra – sindirmenin daha kolay olduğuna inanıyorlar.

Keçi sütündeki yağ molekülleri, inek sütündeki yağ moleküllerine kıyasla daha küçüktür. Bu, keçi sütünün, laktoz intoleransı olan kişilerde olduğu gibi, bozulmuş sindirim sistemi olan kişiler tarafından kolayca sindirildiği anlamına gelir.

Son olarak, kazein alerjisi nedeniyle inek sütü yerine keçi sütü ile ilgileniyorsanız, inek sütü alerjisi olan çok sayıda insanın genellikle keçi sütüne de tepki verdiğini belirtmek önemlidir. Çünkü inekler ve keçiler geviş getiren hayvanların Bovidae ailesine aittir. Dolayısıyla, proteinleri yapısal olarak benzerdir.

Advertisement

Laktoz intoleransınız varsa keçi sütü içmeli misiniz?

Ciddi laktoz intoleransı olan insanlar, laktoz içerdiğinden dolayı keçi sütünden kaçınmalıdır.

Bununla birlikte, hafif intoleransı olanlar, önemli ölçüde daha az laktoz içerdiğinden, ılımlı miktarlarda keçi sütünün ve yan ürünlerinin – özellikle yoğurt ve peynirin tadını çıkarabilirler.

Araştırmacılar, laktoz intoleransı olan çoğu insanın genellikle günde bir bardak (8 ons veya 250 mL) süt içmeyi tolere ettiğine inanıyor. Ayrıca, diğer laktoz içermeyen ürünlerle birlikte az miktarda keçi sütü içmek semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Özetle;

Keçi sütü laktoz içerir. Bu nedenle, ciddi laktoz intoleransınız varsa bundan kaçınmalısınız.

Yine de, sindirimi daha kolaydır ve inek sütünden daha az laktoz içerir, bu nedenle hafif laktoz intoleransı olan bazı insanlar buna tolere edebilir. Sindirim semptomlarını azaltmak için laktozsuz diğer ürünlerle keçi sütü içmeyi de deneyebilirsiniz.


Leave A Reply