Kedinin Boynuna Ciğer Asılmaz Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Açıklaması

1
Advertisement

Kedinin Boynuna Ciğer Asılmaz atasözü ne anlama gelir, ne demektir, ne anlatılmak isteniyordur, Kedinin Boynuna Ciğer Asılmaz hakkında yazı.

Kedinin Boynuna Ciğer Asılmaz

KEDİNİN BOYNUNA CİĞER ASILMAZ

Atasözünün kısaca anlamı: bir kimseye, kullanıp zarar vereceği, kendine mal edip ortadan kaldıracağı şey emanet edilmez. Kediye ciğeri emanet edersen o ciğeri yer.

Açıklaması

Bırakılan emanete zarar veren, ya da onu kendine mal edip yok edecek birine güvenilmez.

Kedi, ciğere düşkünlüğü ile tanınmıştır. Gördüğü zaman, başkasınındır demez; dayanamaz, hemen yemeye çalışır.

Bazı insanlar da kediye benzer. Kendisine emanet edilen bir eşyayı kullanır, zarar verir. Bu konuda Nasrettin Hoca‘nın güzel bir fıkrası vardır. Biri, getirip Hoca’ya bir kutu baklava bırakır; “Hocam, biraz sizde kalsın” der, savuşup gider. Hoca kaldırır rafa koyar kutuyu. Bir gün, iki gün derken, merak eder; kutuyu açar. Baklavayı da pek sevdiği için dayanamaz, birazını yer. Bir süre sonra kutunun sahibi gelip emaneti alır. Fakat, içindekini de eksildiğini sezer. “Hocam, kutuyu birisi açmış olmasın, biraz hafif geldi bana” der. Bunun üzerine Hoca: “Orasını hiç sorma!” diye karşılar.

Advertisement

Bu örnekte görüldüğü gibi, zarar verileceğini bildiğimiz kişilere emanet bırakmak, kedinin boynuna ciğer asmaya benzer.

Kedi İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Bonus: Kedi Sevgisi Hakkında Yazı

Köpeğin ne kadar zeki olduğunu biliriz. Kedi de az zeki hayvan değildir. Bilim insanlarının yaptıkları bir deneyde, zeka bakımından köpek 9, kedi de 8 puan almıştır. Bu arada, kedinin köpeğe üstün birtakım özellikleri de vardır. Birçok hayvanların depremleri önceden sezdikleri bilinen gerçeklerdendir. Depremleri sezmek konusunda en hassas hayvanlardan birinin de kedi olduğu anlaşılmıştır. Bilginlerin vardıkları sonuçlara göre, depremden biraz önce kedilerin kulakları geriye doğru kıvrılır, tüyleri kabarır, gözlerindeki pırıltı artar, vücutlarını belirli bir titreyiş kaplar. Kedilerin bu sırada acı acı miyavladıkları da görülmüştür. Tanınmış bir Alman bilgini kediler için “Deprem yazar aletlerin en iyileridir” diyor.

Kedilerin şaşırtıcı özelliklerinden biri de, gözleri bağlanarak, ya da torbaya konarak, ne kadar uzağa götürülürlerse götürülsünler, eski yerlerine dönüp gelmekteki ustalıklarıdır. Uzak yerlere götürülen kedilerin çoğunun kendisini götürenden önce eve döndükleri görülmüştür. Kediler başka bir şehirden bile geriye dönüp evlerini bulurlar.

Kedilerin ilgi çekici yönlerinden biri de alkol düşmanı olmalarıdır. Hemen bütün öbür hayvanların, hele aç, susuz bırakılmışlarsa, içine alkol karıştırılmış yiyecekleri, içecekleri yiyip içmelerine karşılık, hiçbir kedi, çok aç, çok susuz kalmış da olsa, alkol sürülmüş bir yiyeceğe yanaşmaz, böyle bir suyu içmez.


1 Yorum

Leave A Reply