Kemik İliği Biyopsisi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? İşlem Öncesi ve Sonrası Yaşananlar

0
Advertisement

Kemik İliği Biyopsisi nedir? Kemik İliği Biyopsisi hangi durumlarda, neden ve nasıl yapılır? Biyopsi öncesi hazırlık ve sonrası bakım nasıl olur?

Kemik İliği Biyopsisi

Kemik İliği Biyopsisi

Kemik iliği biyopsisi yaklaşık 60 dakika sürebilir. Kemik iliği, kemiklerinizin içindeki süngerimsi dokudur. Kan damarlarına ve kök hücrelere ev sahipliği yapar:

 • kırmızı ve beyaz kan hücreleri
 • trombositler
 • yağ
 • kıkırdak
 • kemik

İki tür kemik iliği vardır: kırmızı ve sarı. Kırmızı kemik iliği esas olarak kalça ve omurlarınız gibi düz kemiklerinizde bulunur. Yaşlandıkça, yağ hücrelerindeki artış nedeniyle ilik daha fazla sararır. Doktorunuz genellikle kalça kemiğinizin arkasından kırmızı kemik iliği çıkaracaktır. Ve numune kan hücresi anormalliklerini kontrol etmek için kullanılacaktır.

Kemik iliğinizi alan patoloji laboratuvarı, kemik iliğinizin sağlıklı kan hücreleri yapıp yapmadığını kontrol edecektir. Aksi takdirde, sonuçlar bir enfeksiyon, kemik iliği hastalığı veya kanser olabilecek nedeni gösterecektir.

Kemik iliği biyopsisi ve işlem sırasında ve sonrasında neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Advertisement

Kemik iliği biyopsisine mi ihtiyacınız var?

Kan testleriniz trombosit düzeylerinizi gösteriyorsa veya beyaz veya kırmızı kan hücreleri çok yüksek veya çok düşükse doktorunuz kemik iliği biyopsisi isteyebilir. Bir biyopsi, aşağıdaki anormalliklerin nedenini belirlemeye yardımcı olacaktır:

 • anemi veya düşük kırmızı kan hücresi sayısı
 • miyelofibroz veya miyelodisplastik sendrom gibi kemik iliği hastalıkları
 • lökopeni, trombositopeni veya polisitemi gibi kan hücresi koşulları
 • lösemi veya lenfomalar gibi kemik iliği veya kan kanserleri
 • hemokromatoz, demirin kanda biriktiği genetik bir bozukluktur
 • bilinmeyen enfeksiyon veya ateş

Bu koşullar kan hücresi üretiminizi ve kan hücresi türlerinizin seviyelerini etkileyebilir.

Doktorunuz ayrıca bir hastalığın ne kadar ilerlediğini görmek, bir kanserin evresini belirlemek veya bir tedavinin etkilerini izlemek için bir kemik iliği testi isteyebilir.

Kemik iliği biyopsisinin riskleri

Tüm tıbbi prosedürler bir çeşit risk taşır, ancak kemik iliği testinden kaynaklanan komplikasyonlar oldukça nadirdir. İngiliz Hematoloji Derneği, kemik iliği testlerinin yüzde 1’inden daha azının olumsuz olaylara neden olduğunu buldu. Bu prosedürün ana riski kanama veya aşırı kanamadır.

Bildirilen diğer komplikasyonlar şunları içerir:

 • anesteziye alerjik reaksiyon
 • enfeksiyon
 • biyopsi yapılan yerde kalıcı ağrı

Başka sağlık durumunuz varsa veya özellikle kanama riskinizi arttırıyorsa ilaç alıyorsanız, biyopsi öncesi doktorunuzla konuşun.

Advertisement

Kemik iliği biyopsisine nasıl hazırlanılır?

Endişelerinizi tartışmak, kemik iliği biyopsisine hazır olmanın ilk adımlarından biridir. Doktorunuza aşağıdakilerin tümünü söylemelisiniz:

 • aldığınız herhangi bir ilaç veya takviye
 • tıbbi geçmişiniz, özellikle kanama bozuklukları öykünüz varsa
 • anestezi veya diğer maddelere karşı herhangi bir alerji veya hassasiyet
 • hamileyseniz veya olabileceğinizi düşünüyorsanız
 • prosedürü kullanma konusunda fazladan endişeniz varsa ve rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlara ihtiyacınız varsa

İşlemin yapıldığı gün birinin yanınızda gelmesi iyi bir fikirdir. Özellikle rahatlamanıza yardımcı olmak için sakinleştirici gibi ilaçlar alıyorsanız, ancak bu genellikle gerekli değildir. Onları aldıktan sonra araba kullanmamalısınız, çünkü bu ilaçlar uykulu hissetmenizi sağlayabilir.

İşlemden önce doktorunuzun tüm talimatlarını izleyin. Doktorunuz önceden belirli ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. Ancak doktorunuz bunu yapmanızı istemedikçe asla ilaç almayı bırakmayın.

İyi bir gece uykusu çekmek ve randevunuza zamanında veya erkenden gelmek, biyopsi öncesi daha az gergin hissetmenize yardımcı olabilir.

Ağrı hazırlığı

Genellikle, biyopsiden kaynaklanan ağrı kısa ömürlü, ortalama ve beklenenden daha olur. Bazı çalışmalar ağrının biyopsi süresi ve zorluğuyla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Deneyimli bir doktor biyopsiyi 10 dakikadan az zamanda tamamlar.

Bir diğer önemli faktör kaygı seviyenizdir. Prosedürleri hakkında bilgi sahibi olan insanlar çok daha az acı çektiğini bildirmektedir. İnsanlar ayrıca sonraki biyopsilerle daha düşük ağrı seviyeleri rapor eder.

kemik iliği

Doktorunuz kemik iliği biyopsisini nasıl yapacak?

Biyopsinin doktorunuzun ofisinde, bir klinikte veya hastanede yapılmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle kan hastalıkları veya hematolog veya onkolog gibi kanser konusunda uzmanlaşmış bir doktor prosedürü gerçekleştirir. Gerçek biyopsinin kendisi yaklaşık 10 dakika sürer.

Biyopsi öncesi, bir hastane elbisesine giyecek, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı kontrol ettireceksiniz. Doktorunuz yan oturmanızı veya karnınızın üstüne uzanmanızı söyleyecektir. Daha sonra biyopsinin alınacağı bölgeyi uyuşturmak için cilde ve kemiğe lokal bir anestezi uygularlar. Kemik iliği biyopsisi en sık arka kalça kemiğinizin sırtından veya göğüs kemiğinden alınır.

Anestezi enjekte edilirken kısa bir acı hissedebilirsiniz. Sonra doktorunuz küçük bir kesi yapacak, böylece içi boş bir iğne cildinizden kolayca geçebilir.

İğne kemiğe girer ve kırmızı iliğinizi toplar, ancak omuriliğinizin yanına gelmez. İğne kemiğinize girdiğinde donuk bir ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Advertisement

İşlemden sonra, doktorunuz herhangi bir kanamayı durdurmak ve daha sonra insizyonu bandajlamak için bölgeye baskı yapacak. Lokal anestezi ile yaklaşık 15 dakika sonra doktorunuzun ofisinden ayrılabilirsiniz.

Kemik iliği biyopsisinden sonra ne olur?

İşlemden yaklaşık bir hafta sonra hafif bir ağrı hissedebilirsiniz, ancak çoğu insan bunu hissetmez. Ağrıyı yönetmeye yardımcı olmak için doktorunuz ibuprofen veya asetaminofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler önerebilir. Biyopsi sonrasında 24 saat boyunca kuru tutulmasını içeren kesi yarasına da dikkat etmeniz gerekir.

Yaranızı açmaktan kaçınmak için yaklaşık bir veya iki gün boyunca yorucu faaliyetlerden kaçının. Ve aşağıdakileri yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun:

 • aşırı kanama
 • artan ağrı
 • şişme
 • drenaj (akıntı)
 • ateş

Laboratuvar bu süre zarfında kemik iliğinizi test edecektir. Sonuçları beklemek bir ila üç hafta sürebilir. Sonuçlarınız geldiğinde, doktorunuz bulguları tartışmak için bir takip randevusu planlayabilir.

Biyopsi sonuçlarınız ne anlama geliyor?

Biyopsinin birincil amacı, kemik iliğinizin düzgün çalışıp çalışmadığını ve nedenini belirlemektir. Numuneniz, anormalliklerin nedenini belirlemeye yardımcı olmak için birkaç test yapacak bir patolog tarafından incelenecektir.

Lenfoma gibi belirli bir kanser türünüz varsa, kanserin kemik iliğinde olup olmadığını belirleyerek kanseri evrelemeye yardımcı olmak için bir kemik iliği biyopsisi yapılır.

Anormal sonuçlar kanser, enfeksiyon veya başka bir kemik iliği hastalığına bağlı olabilir. Bir tanıyı doğrulamak için doktorunuzun daha fazla test isteyebilir. Gerekirse sonuçları ve tedavi seçeneklerini tartışacaklar ve takip randevusu sırasında sonraki adımlarınızı planlayacaklardır.


Leave A Reply