Kenan Özbel Kimdir? Türk Ressam, Halk Bilimci ve Müzeci

0

Kenan Özbel kimdir? Özellikle el sanatları ürünlerinden oluşan geniş koleksiyonu ile tanınan ressam ve halkbilimci Kenan Özbel’in hayatı.

Kenan Özbel Çalışmaları
Kenan Özbel, (d. 1905, Yanya [bugün İoannina, Yunanistan] – ö. 19 Ekim 1989, Yalova, İstanbul), Türk ressam, halkbilimci ve müzeci. El sanatları ürünlerinden oluşan geniş koleksiyonu, 1970’te Topkapı Sarayı’n-da açılan Kenan Özbel Halk Sanatları Müzesi’nde sergilenmektedir.

1927’de Sanayi-i Nefise Mektebi’ni (sonra Güzel Sanatlar Akademisi, bugün Mimar Sinan Üniversitesi) bitirdi. Anadolu’ nun çeşitli illerinde resim öğretmenliği yaptı. Görevli olduğu yerlerde el sanatları ürünlerini topladı. Çalışmaları Sanayi Bakanlığı yetkililerinin dikkatini çekince, bakanlık adına Anadolu’da incelemeler yapmaya başladı; bu arada öğretmenlik görevini de sürdürdü.

Kız teknik okullarının sanat denetmenliği görevine getirilince tüm Anadolu’yu dolaştı. Köylü giyimleri ve Türk el sanatlarıyla ilgili çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Ardından Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyeliğine getirildi ve yeni açılan Türk Sanatları Enstitüsü’nde ders vermeye başladı (1952). Akademide profesörlüğe yükseldi ve 1969’da emekli oluncaya değin bu görevde kaldı.

Öğretim üyeliği sırasında Roma, Venedik ve Paris’te, ayrıca Finlandiya’nın çeşitli kentlerinde sergiler açtı. Anadolu’nun çeşitli illerinde halıcılık kursları düzenledi. Umurbey’de Celal Bayar Müzesi’ni kurdu; çok sayıda resim sergisi açtı. Başlıca yapıtı. El Sanatları (1947-49) başlığıyla yayımlanan 16 kitaplık dizidir. Fotoğraf ve çizimlerle zenginleştirilen bu kitaplar önemli bir kaynak olma özelliğini günümüzde de korumaktadır. Türk Köylü Çorapları (1976) adlı bir incelemesi de bulunan Özbel, 1984’te İhsan Hınçer-Türk Folkloruna Hizmet Ödülü’nü almıştır.


Leave A Reply