Sally Ride Kimdir? Uzaya Çıkan İlk Kadın Amerikalı Astronot

0
Advertisement

Sally Ride kimdir? Uzaya çıkmış ilk kadın Amerikalı astronot olma özelliğini taşıyan Sally Ride kimdir? Sally Ride hayatı ve başarıları

Sally Ride Kimdir? Uzaya Çıkan İlk Kadın Amerikalı Astronot

  • Meslek: Astronot
  • Doğum: 26 Mayıs 1951 Encino, Kaliforniya
  • Ölüm: 23 Temmuz 2012 La Jolla, California
  • En çok bilinen özelliği: Uzaya çıkmış ilk Amerikalı kadın astronot

Sally Ride nerede büyüdü?

Sally Kristen Ride, 26 Mayıs 1951’de Encino, Kaliforniya’da doğdu. Babası Dale bir siyaset bilimi profesörüdür ve annesi kadınlar için bir hapishanede danışman olarak gönüllü olmuştur. Karen adında bir kız kardeşi vardı.

Büyüyen Sally, bilim ve matematiği seven parlak bir öğrenciydi. Ayrıca bir atletti ve tenis oynamayı seviyordu. Ülkedeki en iyi tenisçilerden biri oldu.

Tenis ve Kolej

Sally liseden ilk mezun olduğunda, profesyonel bir tenis oyuncusu olmak isteyebileceğini düşündü. Ancak, bütün gün, her gün, aylarca çalıştıktan sonra, tenis oynama hayatının onun için olmadığını fark etti. California’daki Stanford Üniversitesi’ne kaydoldu.

Sally Stanford’da başarılı oldu. İlk önce fizik ve İngilizce lisans derecelerini aldı. Sonra bir yüksek lisans ve doktora kazandı. fizikte, astrofizikte araştırma yapmak.

Advertisement

Astronot Olmak

1977’de Sally, NASA’nın astronot aradığı bir gazete ilanına cevap verdi. 8.000’den fazla kişi başvurdu, ancak sadece 25 kişi işe alındı. Sally bunlardan biriydi. Sally, astronot olmak için antrenman yapmak üzere Teksas, Houston’daki Johnson Uzay Merkezine gitti. Ağırlıksızlık eğitimi, paraşütle atlama ve tüplü su dalışı gibi ağır egzersizlerde su arıtımı gibi her türlü fiziksel testlerden geçmek zorunda kaldı. Ayrıca uzay yolculuğu ve Uzay Mekiği içindeki tüm kontroller konusunda uzman olmak zorundaydı.

Sally’nin ilk görevleri uzaya girmeyi içermiyordu. İkinci ve üçüncü Uzay Mekiği uçuşları için yer kontrol ekibinde kapsül iletişimcisi olarak görev yaptı. Ayrıca Uzay Mekiği’nin uyduları dağıtmak için kullanılan robotik kolunun geliştirilmesi üzerinde çalıştı.

Sally Ride Kimdir? Uzaya Çıkan İlk Kadın Amerikalı Astronot

Uzayda İlk Kadın Amerikalı

1979’da Sally Uzay Mekiği’nde astronot olmaya hak kazandı. STS-7 görevine seçildi. 18 Haziran 1983’te Dr. Sally Ride uzaydaki ilk Amerikalı kadın olarak tarih yazdı. Görev uzmanı olarak çalıştı. Mürettebatın diğer üyeleri komutan Kaptan Robert L. Crippen, pilot Kaptan Frederick H. Hauck ve diğer iki görev uzmanı Albay John M. Fabian ve Dr. Norman E. Thagard idi. Uçuş 147 saat sürdü ve başarılı bir şekilde sonlandı. Sally bunun şimdiye kadar sahip olduğu en eğlenceli şey olduğunu söyledi.

Sally, 1984 yılında 13. Uzay Mekiği uçuş misyonu STS 41-G’de tekrar uzaya gitti. Bu kez yedi mürettebat üyesi vardı. 197 saat sürdü ve Sally’nin uzaydaki ikinci uçuşuydu.

Her iki görev de başarılı oldu. Uydular konuşlandırdılar, bilimsel deneyler yaptılar ve NASA’nın uzay uçuşu hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam etmesine yardımcı oldular.

Advertisement

Daha Sonra ki Çalışma

Sally’nin astronot olduğu günler geride kaldı, ama NASA için çalışmaya devam etti. Bir süre stratejik planlama üzerinde çalıştı ve daha sonra NASA Keşif Ofisi’nin direktörü oldu.

NASA’dan ayrıldıktan sonra Sally, California Uzay Enstitüsü, Stanford Üniversitesi’nde çalıştı ve hatta Sally Ride Science adlı kendi şirketini kurdu.

Sally, pankreas kanseri ile savaşını 23 Temmuz 2012’de kaybederek hayata veda etti.

Sally Ride hakkında ilginç gerçekler

  • NASA astronotu Steven Hawley ile bir süre evli kaldı.
  • Ulusal Kadın Şeref Salonuna ve Astronot Şeref Salonuna seçilmiştir.
  • Sally, Mission Planet Earth ve Güneş Sistemimizi Keşfetmek gibi çocuklar için bir dizi bilim kitabı yazdı.
  • Challenger ve Columbia’nın Uzay Mekiği kazalarını araştıran her iki komitede de görev yapan tek kişiydi.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde Sally’nin adını taşıyan iki ilkokul var.


Leave A Reply