Kenevir Tohumunun Sağlık İçin 6 Müthiş Yararı ve Kullanım Şekli

0
Advertisement

Kenevir tohumu ne için ve nasıl kullanılır? Kenevir tohumu ne işe yarar, sağlık için faydaları nelerdir, kenevir tohumu yağı ciltte kullanımı

Kenevir tohumları, kenevir bitkisi Cannabis sativa’nın tohumlarıdır. Kenevir (marihuana) ile aynı türdendirler, ancak farklı bir çeşittirler. Bununla birlikte, marihuanadaki psikoaktif bileşik olan THC’den sadece eser miktarda içerirler. Kenevir tohumları son derece besleyicidir ve sağlıklı yağlar, proteinler ve çeşitli mineraller açısından zengindir.

Kenevir Tohumu

İşte bilim tarafından desteklenen kenevir tohumlarının 6 sağlık yararı.

1. Kenevir Tohumları İnanılmaz Besleyicidir

Teknik olarak , kenevir tohumları çok besleyicidir. Hafif, cevizli bir tada sahiptirler ve genellikle kenevir kalpleri olarak adlandırılırlar. Kenevir tohumları % 30’un üzerinde yağ içerir. İki temel yağ asidi, linoleik asit (omega-6) ve alfa-linolenik asit (omega-3) açısından son derece zengindirler.

Ayrıca, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan gama-linolenik asit içerirler. Kenevir tohumları, toplam kalorilerinin % 25’inden fazlası yüksek kaliteli proteinden olduğu için harika bir protein kaynağıdır. Bu, kalorisi % 16–18 protein olan chia tohumu ve keten tohumu gibi benzer gıdalardan çok daha fazladır.

Advertisement

Kenevir tohumları ayrıca fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, kükürt, kalsiyum, demir ve çinko gibi harika bir E vitamini ve mineral kaynağıdır. Kenevir tohumları çiğ, pişirilmiş veya kavrulmuş olarak tüketilebilir. Kenevir tohumu yağı da çok sağlıklıdır ve Çin’de en az 3.000 yıldır gıda ve ilaç olarak kullanılmaktadır.

2. Kenevir Tohumu Kalp Hastalığı Riskinizi Azaltabilir

Kalp hastalığı, dünya çapında bir numaralı ölüm nedenidir. İlginç bir şekilde, kenevir tohumu yemek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Tohumlar, vücudunuzda nitrik oksit üreten yüksek miktarda amino asit arginin içerir. Nitrik oksit, kan damarlarınızın genişlemesini ve gevşemesini sağlayan, kan basıncının düşmesine ve kalp hastalığı riskinin azalmasına yol açan bir gaz molekülüdür.

13.000’den fazla kişide yapılan büyük bir çalışmada, artan arginin alımı, bir iltihap belirteci olan düşük C-reaktif protein (CRP) seviyelerine karşılık geldi. Yüksek CRP seviyeleri kalp hastalığı ile bağlantılıdır. Kenevir tohumlarında bulunan gama-linolenik asit, iltihaplanmanın azalmasıyla da bağlantılıdır, bu da kalp hastalığı gibi hastalık riskinizi azaltabilir.

Ek olarak, hayvan çalışmaları, kenevir tohumu veya kenevir tohumu yağının kan basıncını düşürebileceğini, kan pıhtılaşması riskini azaltabileceğini ve kalp krizinden sonra kalbin iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kenevir Tohumu

3. Kenevir Tohumu ve Yağı Cilt Rahatsızlıklarına Yarayabilir

Yağ asitleri vücudunuzdaki bağışıklık tepkilerini etkileyebilir. Araştırmalar, bağışıklık sisteminizin omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin dengesine bağlı olduğunu göstermektedir. Kenevir tohumları, çoklu doymamış ve esansiyel yağ asitleri için iyi bir kaynaktır. Optimal aralıkta kabul edilen yaklaşık 3: 1 omega-6 ila omega-3 oranına sahiptirler.

Advertisement

Çalışmalar, egzamalı kişilere kenevir tohumu yağı verilmesinin, esansiyel yağ asitlerinin kandaki seviyelerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Yağ ayrıca kuru cildi rahatlatabilir, kaşıntıyı iyileştirebilir ve cilt ilacı ihtiyacını azaltabilir

4. Kenevir Tohumları Büyük Bir Bitki Bazlı Protein Kaynağıdır

Kenevir tohumlarındaki kalorinin yaklaşık % 25’i nispeten yüksek olan proteinden gelir. Aslında, kenevir tohumları, ağırlık olarak sığır ve kuzu eti ile benzer miktarlarda protein sağlar – 30 gram kenevir tohumu veya 2-3 yemek kaşığı yaklaşık 11 gram protein sağlar.

Tam bir protein kaynağı olarak kabul edilirler, bu da tüm gerekli amino asitleri sağladıkları anlamına gelir. Vücudunuz esansiyel amino asitleri üretemez ve bunları diyetinizden almalıdır.

Bitkiler genellikle lizin amino asitinden yoksun oldukları için tam protein kaynakları bitkiler aleminde çok nadirdir. Kinoa, eksiksiz, bitki bazlı bir protein kaynağının başka bir örneğidir.

Kenevir tohumları, önemli miktarlarda amino asitler metiyonin ve sistein ile çok yüksek seviyelerde arginin ve glutamik asit içerir. Kenevir proteininin sindirilebilirliği de çok iyidir – birçok tahıl, kabuklu yemiş ve baklagillerden alınan proteinden daha iyidir.

5. Kenevir Tohumları Adet Öncesi Sendromu ve Menopoz Belirtilerini Azaltabilir

Üreme çağındaki kadınların % 80 kadarı, adet öncesi sendromun neden olduğu fiziksel veya duygusal semptomlardan muzdarip olur. Bu semptomlar büyük olasılıkla prolaktin hormonuna duyarlılıktan kaynaklanmaktadır. Kenevir tohumlarında bulunan gama-linolenik asit (GLA), prolaktinin etkilerini azaltan prostaglandin E1’i üretir.

Adet Öncesi Sendromlu kadınlarda yapılan bir çalışmada, günde 210 mg GLA dahil olmak üzere 1 gram esansiyel yağ asidi almak semptomlarda önemli bir düşüşe neden oldu. Diğer çalışmalar, GLA açısından da zengin olan çuha çiçeği yağının, diğer adet öncesi sendromu tedavilerinde başarısız olan kadınlar için semptomları azaltmada oldukça etkili olabileceğini göstermiştir.

Adet Öncesi Sendromu ile ilişkili göğüs ağrısı ve hassasiyeti, depresyon, sinirlilik ve sıvı tutulmasını azalttı. Kenevir tohumları GLA’da yüksek olduğundan, bazı çalışmalar menopoz semptomlarını azaltmaya da yardımcı olabileceklerini göstermiştir.

Kesin süreç bilinmemektedir, ancak kenevir tohumlarındaki GLA, menopozla ilişkili hormon dengesizliklerini ve iltihaplanmayı düzenleyebilir.

Kenevir Tohumu

6. Kenevir Tohumları Sindirime Yardımcı Olabilir

Lif, diyetinizin önemli bir parçasıdır ve daha iyi sindirim sağlığı ile bağlantılıdır. Bütün kenevir tohumları, sırasıyla % 20 ve % 80 içeren iyi bir çözünür ve çözünmez lif kaynağıdır.

Advertisement

Çözünür lif, bağırsağınızda jel benzeri bir madde oluşturur. Yararlı sindirim bakterileri için değerli bir besin kaynağıdır ve ayrıca kan şekerindeki artışları azaltabilir ve kolesterol seviyelerini düzenleyebilir. Çözünmeyen lif, dışkınıza hacim katar ve yiyeceklerin ve atıkların bağırsağınızdan geçmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, diyabet riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir.

Bununla birlikte, kabuğu çıkarılmış veya kabuklu kenevir tohumları – kenevir kalpleri olarak da bilinir – çok az lif içerir çünkü lif bakımından zengin kabuk çıkarılmıştır.

Özetle;

Kenevir tohumları Batı’da yakın zamanda popüler hale gelmelerine rağmen, birçok toplumda temel bir besindir ve mükemmel besin değeri sağlar.

Sağlıklı yağlar, yüksek kaliteli protein ve çeşitli mineraller açısından çok zengindirler.

Bununla birlikte, kenevir tohumu kabukları, marihuanadaki aktif bileşik olan eser miktarda THC (<% 0,3) içerebilir. Kenevire bağımlı olan kişiler, herhangi bir biçimde kenevir tohumlarından kaçınmak isteyebilir.

Genel olarak, kenevir tohumları inanılmaz derecede sağlıklıdır. İtibarlarına layık birkaç süper besinden biri olabilirler.


Leave A Reply