Ketokonazol Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ketokonazol Krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Ketokonazol Kremin yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Ketokonazol neyi tedavi eder?

Ketokonazol Krem

Ketokonazol Krem

Kullanımları

Ketokonazol, atlet ayağı, kaşıntı, saçkıran ve bazı kepek gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç aynı zamanda pityriasis (tinea versicolor) olarak bilinen bir cilt durumunu, boynun, göğsün, kolların veya bacakların cildinin açılmasına veya koyulaşmasına neden olan bir mantar enfeksiyonu tedavisinde de kullanılır. Ketokonazol, mantarın büyümesini önleyerek çalışan bir azol antifungaldir.

Ketokonazol topikal nasıl kullanılır?

Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Tedavi edilecek alanı temizleyin ve iyice kurulayın. Bu ilacı etkilenen cilde, genellikle günde bir veya iki kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde uygulayın. Dozaj ve tedavi süresi, tedavi edilen enfeksiyonun türüne bağlıdır. Bunu öngörülenden daha sık uygulamayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmez, ancak yan etkiler artabilir.

Etkilenen cildi ve çevresindeki cildi kapsayacak kadar ilaç uygulayın. Bu ilacı uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe alanı sarmayın, üzerini örtmeyin.

Bu ilacı göz, burun, ağız veya vajinaya uygulamayın. Bu ilaç göze kaçarsa (örneğin, kepek tedavisinde kullanıldığında), suyla iyice durulayın.

Advertisement

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatlerde kullanmayı unutmayın.

Ketokonazole başladıktan sonra semptomlar kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen miktarın tamamı bitene kadar kullanmaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, mantarın büyümeye devam etmesine neden olabilir ve bu da enfeksiyonun nüksetmesine neden olabilir.

Durumunuz öngörülen tedaviden sonra devam ederse veya herhangi bir zamanda kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Tedavi edilen cildin batması, şişmesi, tahrişi veya kızarıklığı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: kabarcıklar, açık yaralar.

Advertisement

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Ketokonazol kullanmadan önce klotrimazol, ekonazol veya mikonazol gibi diğer azol antifungallere; veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça gerekliyse kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Sağlık uzmanlarınız (doktorunuz veya eczacınız gibi) olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi bunun için izliyor olabilir. Öncelikle herhangi bir ilacın dozunu kontrol etmeden önce başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply