Kevin O’Higgins Kimdir?

0
Advertisement

Kevin O’Higgins kimdir ve ne yapmıştır? Kevin O’Higgins hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri nedir, ve dönemi hakkında bilgi.

Kevin O’Higgins

Kişisel detaylar

Kevin Christopher O’Higgins 
Doğum: 7 Haziran 1892 – Stradbally, County Laois, İrlanda
Ölüm: 10 Temmuz 1927’de öldü (35 yaşında), Booterstown, Dublin, İrlanda
Ölüm nedeni Suikast
Mezarı: Glasnevin Mezarlığı, Dublin, İrlanda
Milliyeti: İrlandalı
Siyasi parti Cumann na nGaedheal (1923–27)
Eş (ler) i Brigid O’Higgins
(m, 1915; d, 1927)
Ailesi
Timothy Daniel Sullivan (Büyükbaba)
Tim Healy (Kayın Amca)
Thomas F. O’Higgins (Kardeş)
Tom O’Higgins (Yeğeni)
Michael O’Higgins (Yeğeni)
Iseult O’Malley (Torunu)
Çocuklar 5
Eğitim
Clongowes Wood Koleji
Mary Knockbeg Koleji
University College Dublin

Kevin OHiggins

Kevin Christopher O’Higgins (İrlanda: Caoimhghín Críostóir Ó hUigín; 7 Haziran 1892 – 10 Temmuz 1927), 1922’den 1927’ye kadar Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı ve Adalet Bakanı olarak görev yaptı. 1927’den Temmuz 1927’ye ve Ocak 1922’den Eylül 1922’ye kadar Ekonomik İşler Bakanı olarak görev yaptı.

Erken milliyetçi Sinn Féin’in bir parçasıydı ve Cumann na nGaedheal’in önde gelen bir üyesi olmaya başladı. O’Higgins, Adalet Bakanı olarak Garda Síochána polis gücünü kurdu.

Advertisement

Arthur Griffith, Michael Collins ve Eoin O’Duffy ile birlikte O’Higgins, İrlanda milliyetçiliği tarihçiliğinde cumhuriyetçilikle karşılaştırıldığında daha “muhafazakâr bir devrimci” duruş sergileyen önemli bir şahsiyettir. İrlanda Kurtuluş Savaşı’nda bir rol oynadıktan sonra, İrlanda İç Savaşı’ndaki Antlaşma yanlısı tarafın bir parçası olarak yeni çıkan İrlanda Özgür Devletini savunmaya devam etti. Bu süre zarfında yetmiş yedi siyasi mahkumun infaz emrini imzaladı. Daha sonra, Dublin ili County Booterstown’da bulunan bir IRA birimi tarafından misilleme için öldürüldü.

KAYNAK 2

Kevin O’Higgins

Kevin O’Higgins; (d. 7 Haziran 1892, Stradbally, Leix ili – ö. 10 Temmuz 1927, Booterstown, Dublin ili, İrlanda), İrlandalı devlet adamıdır. 1921’deki İngiltere-İrlanda Antlaşması’nı izleyen karışıklıklar sırasında İrlanda Cumhuriyet Ordusu’na (IRA) karşı sert önlemlere başvurmuştur.

Dublin’deki University College’da öğrenim gördü. Avukat olan amcasının yanında bir süre çalıştı. 1916’daki Paskalya Ayaklanmasından sonra milliyetçi Sinn Féin hareketine katıldı ve tutuklanarak hapsedildi. 1918’de, hapisteyken Leix ilinden (Queens ili) parlamentoya seçildi. Ertesi yıl da yerel yönetim bakanı William T. Cosgrave’in yardımcılığına getirildi.

İngiltere’yle 6 Aralık 1921’de yapılan ve Serbest İrlanda Devleti’nin kurulmasıyla sonuçlanan antlaşmayı destekledi. 1922’de içişleri bakanı ve Yürütme Konseyi başkan yardımcısı oldu. 1923’te içişleri ve adalet bakanlığına atandı. Serbest İrlanda Devleti Anayasası’nın hazırlık çalışmalarına katıldı.

İngiliz Uluslar Topluluğu içinde birleşik bir İrlanda’nın kurulması için çalışan O’Higgins, 1926’daki İmparatorluk Konferansında önemli rol oynadı ve Milletler Cemiyeti’nde ülkesini başarıyla temsil etti.

Adalet bakanlığı sırasında, Sivil Muhafızlar adıyla bilinen silahsız bir polis gücü örgütledi. Serbest İrlanda Devleti kuvvetleri ile İrlanda Cumhuriyet Ordusu arasındaki çatışmaların sona ermesinden sonra düzeni sağlamak üzere acil önlemler aldı. 1922-23 yıllarında 77 Cumhuriyetçinin kurşuna dizilmesinde oynadığı rol, iç savaş sırasındaki kışkırtıcı konuşmaları ve içki ticaretini kısıtlaması nedeniyle pek çok düşman kazanan O’Higgins sonunda bir suikast sonucu öldürüldü.

Advertisement


Leave A Reply