Kilim Nedir? Kilimin Özellikleri Nelerdir? (Kısaca Bilgiler)

0
Advertisement

Kilim nedir? Türk dokuma sanatının en önemli öğelerinden Kilimin özellikleri nelerdir? Kilim ile halı arasında ne gibi farklılıklar vardır.

halı kilim dokumacılığı
KİLİM, halı gibi kullanılan, döşeme, sedir, divan vb yerlere serilen, çeşitli renk ve çizgilerle süslü, havsız, kalın kıl ya da yün dokumaya verilen isimdir.

Türk dokuma sanatının önemli dallarından biri olan kilim, genellikle ev ve çadırların döşenmesinde kullanılır. Halı ile hemen hemen aynı işlevler için dokunmasına karşılık, teknikleri ve desen özellikleri oldukça değişiktir. Halıda atkı ve çözgü dışında bir de üçüncü öğe olan düğümler vardır. Oysa kilimde düğüm öğesi yoktur. Kilim dik tezgahlarda dokunur. Kilimin her iki yüzünde desen ve renkler birbirinin aynıdır. Güç bir teknik olan kilim dokumasında motifin her bir bölümü ayrı renk yün kullanılır ve parçalar halinde motiflerin birbirinden ayrıldığı yerlerde ilik adı verilen aralıklar oluşur. Bir kilimin düzgün bir yüzey oluşturması, sık olması, renklerin uygunluğu ustalık gerektirir. Tekniğin gereği olarak genellikle kilimlerde motiflerin geometrik olduğu ve verev çizgilerle zikzakların yeğ tutulduğu görülür. Böylece renklerin ayrıldığı bölümlerdeki açıklıklar küçültülmüş olur.

Kilimler dokundukları yörenin adıyla, aşiret adıyla ya da motiflere göre adlar taşırlar. Anadolu kilimlerinde Türkmen, Yörük gibi ana grupların yanında Emirdağ, Karasu, Kırşehir, Eşme gibi yer adlarına göre de adlar alır.


Leave A Reply