Kimyasal Tepkime Olduğunu Nasıl Anlarız? Kimyasal Tepkimenin 7 İpucu

0
Advertisement

Kimyasal reaksiyon (tepkime) olduğunu nasıl anlarız? Kimyasal reaksiyon sırasında ne gibi değişiklikler görülür? Kimyasal reaksiyonlarda oluşan yedi değişiklik.

Kimyasal reaksiyonlar meydana geldiğinde aşağıda sıralanan durumlardan en az birisi de meydana gelir. İşte size kimyasal tepkimeleri anlamak için ipuçları ve örnek kimyasal tepkimeler.

Gaz Kabarcıkları Ortaya Çıkar

efervesan

Kaynak: pixabay.com

Gaz kabarcıkları kimyasal bir reaksiyon meydana geldikten sonra ortaya çıkar ve karışım gazla doyurulur. Gaz oluşturan kimyasal değişim, gaz kabarcıkları karışımdan ayrıldıktan sonra tamamlanır. Bu tip reaksiyonuna örnek; bir bardak suya antasit atıldığında oluşan kabarcıklardır.

Bir Çökelti Oluşur

İki çözelti karıştırıldıktan sonra oluşan, çökelti olarak bilinen katı da, kimyasal değişimin bir işaretidir. Çökelti bazen kabın dibinde birikir veya karışımda asılı kalabilir ve karışımı bulanıklaştırabilir. Bir çökelti oluşumunun örneği, magnezyum ve kalsiyum oksitlerin sıhhi tesisatta su ile karışması ve boruları tıkayan tortular oluşturmasıdır.

Renk değişimi olur

kararan elma

Kaynak: pexels.com

Her kimyasal bileşik karakteristik bir renge sahiptir. Kimyasal reaksiyon sırasında bileşik değiştiğinde, renk de değişebilir. Renk değişimi her zaman kimyasal bir değişikliğin meydana geldiğini göstermez, çünkü renk değişikliğine katkıda bulunabilecek başka faktörler de vardır. Kimyasal reaksiyona bağlı renk değişikliğine bir örnek, yenen yarım bir elmanın, açıkta kalıp havaya maruz kaldıktan sonra kahverengine dönüşmesidir.

Sıcaklık Değişimi Olur

Kimyasal bağları kırmak ve oluşturmak için enerji gereklidir. Bağ kırmayı içeren kimyasal reaksiyonlar, çevreden gelen enerjiyi emme eğilimindedir ve çevreyi daha serin hale getirir. Bağ yapmayı içeren kimyasal reaksiyonlar, çevreyi daha sıcak hale getirerek, enerjiyi serbest bırakır. Kimyasal reaksiyondaki sıcaklık değişikliğine bir örnek, yanan bir ateşin ısı üretmesidir.

Advertisement

Işık Üretimi Olur

ateş böceği

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kimyasal bir değişiklik nedeniyle enerji serbest bırakıldığında bazen bir ışık kaynağı oluşturur. Bu tip kimyasal reaksiyon, yangın veya yanma süreci gibi yanma reaksiyonlarında ortaya çıkma eğilimindedir. Kimyasal bir değişiklik nedeniyle yayılan ışığın insan yapımı örnekleri, havai fişektir. Doğal örnek olarak, vücutlarında ışık üretmek için kimyasal bir reaksiyon kullanan ateş böcekleri verilebilir.

Hacim Değişimi Olur

Her kimyasal bileşiğin belirli bir yoğunluğu vardır. Kimyasal bileşik bir kimyasal reaksiyondan dolayı değişirse, yoğunluk da değişir. Bu, reaksiyon sırasında maddenin hacminin azalmasına veya genişlemesine neden olur. Hacim seviyesi çok hızlı değişirse, patlamaya neden olabilir. Kimyasal reaksiyona bağlı hacim değişikliğinin bir örneği, bir volkanın içindeki magmada gaz kabarcıklarının oluşması ve çok hızlı bir şekilde genişlemesi ve volkanik bir patlamaya yol açmasıdır.

Koku veya Tatta Değişiklik Olur

Her kimyasal bileşiğin kendine özgü bir kokusu veya tadı vardır. Kimyasal reaksiyondan sonra bileşik değiştiğinde, bileşiğin tadı veya kokusu da değişir. Bunun bir örneği, bir zamanlar lezzetli kokan taze yiyeceklerin yavaşça bozulduğu ve çürük koktuğu zamandır. Bu kötü koku beyne, kişiye yiyecekleri yememesini söyleyen bir uyarı sinyali gönderir.


Leave A Reply