Kırık ve Çıkıklar Hakkında Bilgi

0

Kırık ve çıkık ne demektir? Kırık ve çıkık durumları ile ilgili olarak genel bilgilerin paylaşıldığı ve bu gibi durumlarda yapılan tedavi hakkında bilgiler.

İlk YardımVurma, düşme, çarpma gibi haller sonunda kemiklerin kırılması ile ortaya çıkan arızalara «kırık» denir. Kemiği kırılmış organda şiddetli ağrılar olur, hareket çok zorlaşır; bazen organ büsbütün kıpırdayamaz hale gelir. Üstelik, çatlayan damarlardan dokular arasına kan sızar, kan oturması, kan toplanması şeklinde şişlikler belirir.

Advertisement

Kırılan kemiklerin sivri uçları bazen kasları, sinirleri, deriyi delerek dışarı fırlar. Bazı hallerde, kırılan kemiklerin bir parçası öbürünün üstüne biner. Büyük kemiklerin kırıkları muayeneyle anlaşılabilirse de küçük kemiklerin kırığı kolay kolay anlaşılmaz. Bunun için kırılan veya kırık şüphesi uyandıran organların röntgen filmi çekilir. Kırığın durumu iyice anlaşıldıktan sonra tedaviye başladır.

İhtiyarların kemiklerinde kireç miktarı azalmış olduğu için kemikleri daha kolay kırılır. Çocukların, gençlerin kemiği daha esnek ve dayanıklı olduğundan kolay kolay kırılmaz.

Kırık Tedavisi. — Bir kırık olduğu zaman yapılacak tedavinin esası kemik uçlarını karşı karşıya getirmek, kemiği kıpırdayamayacak hale koymaktır. Böylece sarılan kırıklar zamanla birbirine kaynar. Kırıklar bir hekim tarafından alçıya alınmazsa yanlış, eğri, birbiri üzerine binmiş bir durumda kalabilir. Organların kısalması, biçimlerinin bozulması, görevini iyi yapamayacak hale gelmesi gibi sakatlıklar ortaya çıkar. Bir uzman hekim tarafından radyoskopi yardımı ile, yani görerek, uc uca getirilen kemik parçaları bir süre sonra birbirine kaynayıp kireçlenerek birleşir. Birleşmenin tam olup olmadığı da gene röntgenle kontrol edilir.

Parçalanmış, yahut yanlış kaynamış kemikleri tedavi etmek için ameliyat yapılır. Bazı hallerde kemik parçaları madeni tellerle birbirine eklenir. Büyük kemiklerin kırıklarında, iliklerin içine madeni teller sokularak kırık parçalar tespit edilir, böylece kırık yerlerinin birbirine iyice tutturulması sağlanır.

Advertisement

Kemik kırıkları iyileştikten sonra organlarda kalan tutuklukları masajlarla, fizik tedavi usulleriyle ortadan kaldırmalıdır.

Bir kazadan sonra kemiği kırılmış bir hastayı bir sağlık müessesesine götürürken, kırık organı ya düz bir tahtayla, ya da mukavvayla sarıp kırık yerinin oynamamasına dikkat etmelidir.

Çıkıklar

Vücudumuzdaki eklemler oynak kemikleri uc uca getirerek birleştirir. Bu birleşmenin kuvvetli olması için birleşen kemiklerin uçları birtakım sağlam bağlarla, etlerle birbirine tutturulmuştur. Bazan oynak yerindeki kemiklerden birinin ucu ötekinin boşluğundan çıkarak eklemin bozulmasına sebep olur. Buna «çıkık» denir.

Birçok kazalar, düşmeler, çarpmalar çıkıklara yol açar. Çıkıklar şiddetli ağrı yapar, ayrıca çıkık eklemin biçimsiz bir şekil aldığı görülür. Çıkıkların durumu röntgen muayenesiyle daha iyi anlaşılır.

Çıkık Tedavisi. — Çıkık hangi eklemde olmuşsa, durumuna göre yapılacak özel manevralarla yerine oturtulur. Bu da ancak uzman bir hekimin yapacağı iştir.

Advertisement


Leave A Reply