Kobalt Nedir? Kobalt Elementinin Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

2
Advertisement

Kobalt elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Kobalt elementi ile ilgili bilgi.

Demir ve nikel ile benzer özellikler gösteren, periyodik cetvelde VIII grubunda yer alan bir kimyasal elementtir. Oksidi 16. yüzyıldan beri boyarmadde olarak kullanılan kobalt, 1773’de İsviçreli kimyacı Brandt tarafından elde edildi. Kobalt, maviye çalan gümüş beyazlığında, dövülgen katılığında bir metaldir. Yerkabuğunda 0,001 oranında bulunur. Demir, nikel, bakır, çinko, mangan ve arsenik cevherlerinden bir yan ürün olarak elde edilir.

Kobalt

 • Sembolü: Co
 • Atom Numarası: 27
 • Atom Ağırlığı: 58.9
 • Elemet serisi: Geçiş Metali
 • Maddenin Hali: Katı
 • Görünümü: Metalik

Kobalt 300 santigrat dereceye doğru oksitlenir ve kükürtle birleşir ve çok güçlü asitlerle çözünür. Başlıca bileşikleri iki değerliklidir. Kbalt bakımından zengin mineraller azdır, özellikle sülfür ve arsonyosülfürleri vardır. Bunlar arasında kobaltın genellikle nikel ve demirle birlikte bulunduğu smaltin ve kobaltin sayılabilir.

Kobaltın Bileşikleri:

 • Kobalt II oksit yada protoksit: CoO. Gri yeşil renkli bir katıdır. Bir asitlioksit ile eritildiğinde belirli bileşikler verir. Bunların başlıcaları kobalt silikat, kobalt alüminat, kobalt stannat ve kromitdir.
 • Kobalt II Klorür: CoCl2. Hidroklorit asidin, kobalt II oksit üzerinde etkimesiyle elde edilir. Nem çekici olan kobalt II klorür su emici olan silis jeliyle birlikte nem doygunluğunun belirteci olarak kullanılır. Soğuk çözeltisi pembedir ancak ısıtılınca maviye dönüşür.
 • Kobalt sülfür: CoS. Kobalt III tuzunun kükürtlü hidrojen ile tepkimesi sonucu oluşan siyah bir katıdır.
  Kobalt hücrelerin yaşaması için gerekli bir oligo-elementidir. Baz vitamininin bileşimine girer.

Kobaltın Elde Edilmesi:

Kobaltı elde etmek için önce arsenik ve kükürtlü filizler bu maddeden arındırılmak için kavrulur. Ardından kireçle birlikte fırında kok aracılığıyla indirgenir. Böylece yaklaşık %30 kobalt olan bir demir bakır, kobalt alaşımı elde edilir. Bu alaşım bir asitle çözünür ve bundan elektroliz yoluyla metalik kobalt elde edilir.

Kobalt

Advertisement

Kobaltın Kullanım Alanları:

Saf kobaltın maden halinde kullanıldığı yerler azdır. Kesici aletlerin yapımında kullanılan çelik ve öteki alaşımların bileşiminde %60 a varan oranlarda kobalt kullanılır. Elektrik rezistanslarında, yüksek sıcaklık ve aşınmaya dayanıklı alaşımlarda, elektromıknatısların üretiminde, korozyona dayanıklı kaplamalarda, boya ve emayelerin hazırlanmasında kullanılır. Kobalt 60 izotopu önemli bir gama ışını kaynağıdır, ışınımı kolayca odaklanır ve doku bozukluğuna yol açmadan derin urlara ulaşır. Kobalt, kobalt bombası denen araçla başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılır.

Sanayideki alaşımlar

Alaşımlar veya metal karışımları, her yıl kullanılan kobaltın yarısını oluşturur. Bazı alaşımlar jet motorlarının ve gaz türbinli motorların imalatına girer. Alnico adı verilen başka bir alaşım alüminyum, nikel ve kobalttan oluşur ve güçlü bir şekilde manyetiktir. Alnico mıknatıslar kulaklıklarda, pusulalarda ve mikrofonlarda bulunabilir. Kesici takımlar, kobalt, krom ve tungsten içeren stellit alaşımlarından yapılabilir.

Galvanik

Kobalt, bir nesneye belirli bir estetik veya koruyucu kalite kazandırmak için bir malzeme tabakasının uygulandığı bir işlem olan galvanik kaplamada kullanılır. Kobalt, nesnelere oksidasyonu önleyen çekici bir yüzey verir.

Alternatif enerji

Kobalt, şarj edilebilir pillerin performansını iyileştiriyor ve hibrit elektrikli araçlarda önemli bir rol oynuyor.

Ortopedik implantlar

Ortopedik implantlarda titanyum ve paslanmaz çelik ile birlikte kobalt alaşımları kullanılır. Idaho Kobalt Projesi, kalça protezlerinin yaklaşık yüzde 70’inin kobalt-krom femoral gövdeler kullandığını belirtiyor.

Radyoterapi ve sterilizasyon

Elementin radyoaktif bir formu olan Kobalt-60, bazı kanser türlerini tedavi edebilir. Madde ayrıca tıbbi malzemeleri sterilize edebilir.

Advertisement

Beslenme

Kobalt klorür, sülfat, asetat veya nitrat, kobalt eksikliği olan topraklarda yaşayan otlayan hayvanlarda mineral eksikliğini düzeltebilir. Kobalt, B12 vitamininin önemli bir parçasıdır.

Sanat malzemeleri

Kobalt tuzları, porselen, cam, seramik ve fayanslarda canlı mavi tonları üretmek için kullanılır.


2 yorum

Leave A Reply