Kofi Awoonor Kimdir?

0
Advertisement

Kofi Awoonor kimdir? Ganalı ünlü şair ve yazar Kofi Awoonor hayatı ve eserleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Kofi AwoonorKofi Awoonor, asıl adı George Kofi Awoonor Williams (d. 13 Mart 1935, Weta, Gana – 21 Eylül 2013 Nairobi – Kenya), şiirleri birçok dile çevrilen ve çeşitli antolojilere alınan Ganalı romancı ve şair. Hıristiyanlık ve ölüm, işlediği başlıca temalardır. Anahtar dizeleri, deyimleri ve ritmi yineleyerek bu temaları şiirden şiire geliştirmiştir. Rediscovery and Other Poems (1964; Yeniden Keşfetme ve Başka Şiirler) adlı yapıtmdaki her şiiri, daha geniş bir tanıma ve yeniden keşfetme kalıbı içinde bazen görkemli, bazen de sıradan tek bir “an”ı dile getirir. Sonraki yapıtları arasında Night of My Blood (1971; Kanımın Karanlığı) ve The House by the Sea (1978; Deniz Kıyısındaki Ev) adlı şiir kitapları yer alır.

Awoonor 1960’ta Ghana University Colle-ge’ı bitirdi; sonra Londra’daki University College’da lisans üstü çalışması (1970), Stony Brook’taki New York Eyalet Üniver-sitesi’nde de doktora yaptı (1972). Gana Üniversitesi’nin İdari Bilimler Bölümü’nde İngiliz edebiyatı, Afrika Araştırmaları Ens-titüsü’nde de Afrika edebiyatı okuttu. Gana Sinema Kurumu’nu yönetti; Gana Tiyatrosu’nu kurdu ve yöneticiliğini yaptı. Yazarlar birliğinin çağrısı üzerine Çin’e gitti; Okyeame adlı edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini ve Transition ın yayın yönetmeni yardımcılığını üstlendi. Londra ve California üniversitelerinin burslarıyla İngilizce ve dilbilim okuma fırsatını elde etti (1967-69). Stony Brook’taki New York Eyalet Üniversitesı’nde başlattığı Afrika edebiyatı dersleri, 1970’lerin başlarında bu okulun Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nün başkanlığına getirilmesini sağladı. Ağustos 1975’te Cape Coast’taki University College’da öğretim üyeliği yapmak üzere Gana’ya döndü. Ama 31 Aralık’ta, hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan bir subayı sakladığı gerekçesiyle tutuklandı. Yargılama sonucunda suçlu bulunduysa da Ekim 1976’da bağışlandı ve öğretim üyeliğine döndü.

Awoonor’un şiirlerinde, Afrika halk geleneklerinin çağdaş edebiyat dilinde kullanılmasının önemine olan inancı alıkça görülür. Ayrıca This Earth, My Brother (1971; Kardeşim Dünya) adlı bir romanı ve G. Adali-Mortty ile birlikte gerçekleştirdiği Messages: Poems from Ghana (1970; Mesajlar: Gana’dan Şiirler) adlı bir şiir derlemesi vardır. The Breast of the Earth: A Survey of the History, Culture and Literatüre of Af rica South of the Sahara (Dünyanın Bağrı: Sahra Gilneyi Afrikası Tarih, Kültür ve Edebiyatı Üzerine Bir İnceleme) adlı yapıtı 1975’te yayımlanmıştır.

Kofi Awoonor Küba ve Brezilya’da Gana büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Ardından da Birleşmiş Milletler’de Gana’nın daimi temsilcisi olmuş ve Apartheid’a karşı kurulmuş olan komisyon başkanlığı görevini sürdürmüştür. 21 Eylül 2013’te Nierya’nın başkenti Nairobi’de ki bir saldırı sonucu öldürülmüştür.

Advertisement

Leave A Reply