Kolestiramin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Kolestiramin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Kolestiramin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Kolestiramin neyi tedavi eder?

Kolestiramin

Kolestiramin

Kullanımları

Kolestiramin, kandaki kolesterolü düşürmek için uygun bir diyetle birlikte kullanılır. Kolesterolü düşürmek inme ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.

Uygun bir diyete (düşük kolesterol / az yağlı diyet gibi) ek olarak, bu ilacın daha iyi çalışmasına yardımcı olabilecek diğer yaşam tarzı değişiklikleri egzersiz, aşırı kilolu ise kilo vermeyi ve sigarayı bırakmayı içerir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Kolestiramin, belirli bir karaciğer / safra kanalı hastalığının (kısmi biliyer tıkanıklık) neden olduğu çok fazla safra asidi olan kişilerde kaşıntı tedavisinde de kullanılabilir. Bu ilaç safra asidi bağlayıcı reçine olarak bilinir. Safra asidini vücuttan çıkararak çalışır. Yüksek kolesterolü olan kişilerde bu, kanda kolesterol kullanarak karaciğerin daha fazla safra asidi yapmasına neden olur. Bu kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Kolestiramin nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde 1 ila 2 kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacın toz formu ayrı ayrı doz paketlerinde ölçülen dozlarla bir toz halinde gelir. Dozu kuru toz formunda almayın. İlacı en az 2 ila 6 ons (60 ila 180 mililitre) sıvı (su, süt, meyve suyu gibi) içinde karıştırın, tamamen karıştırın ve hemen için. Bardağınızı daha fazla sıvı ile durulayın ve tüm dozu aldığınızdan emin olmak için durulama sıvısını için. Bu ilacı sulu çorbalar, elma püresi veya çok fazla suyu olan ezilmiş bir meyve (ezilmiş ananas, şeftali gibi) ile de karıştırabilirsiniz.

Karışımı ağzınızda uzun süre tutmayın, aksi takdirde dişleriniz zarar görebilir. İyi diş alışkanlıkları uygulayın (dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak gibi).

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız birkaç hafta sürebilir.

Kolestiramin, diğer ilaçların emilimini azaltabilir. Diğer ilaçlarınızı doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde, genellikle kolestiramin’den en az 1 saat önce veya 4 ila 6 saat sonra alın. Daha fazla bilgi veya herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Yüksek kolesterolü olan çoğu insan hasta hissetmez.

Yan etkiler

Kabızlık, mide / karın ağrısı, gaz, bulantı ve kusma görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Kabızlığı önlemek için diyet lifi yiyin, yeterince su için ve egzersiz yapın. Ayrıca müshil almanız gerekebilir. Eczacınıza hangi tür müshil türünün sizin için uygun olduğunu sorun.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: şiddetli mide / karın ağrısı, olağandışı kanama / morarma, hızlı nefes alma, konfüzyon.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Kolestiramin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle kabızlık, hemoroid, böbrek hastalığı.

Bazı ürünler şeker veya aspartam içerebilir. Diyabet, fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Bu ilaç belirli besinlerin (folik asit, A, D, E, K dahil yağda çözünen vitaminler) emilimini engelleyebileceğinden, doktorunuz sizi multivitamin takviyesi almaya yönlendirebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kabızlığa daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Bazı besinlerin emilimini etkileyebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçmesi olası değildir. Bununla birlikte, bazı besinlerin emilimini etkileyebilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Aynı anda başka ilaçlar veya bitkisel ürünler alırsanız bazı ilaçların etkileri değişebilir. Bu ciddi yan etki riskinizi artırabilir veya ilaçlarınızın doğru çalışmamasına neden olabilir. Bu ilaç etkileşimleri mümkündür, ancak her zaman gerçekleşmez. Doktorunuz veya eczacınız, ilaçlarınızı kullanma şeklinizi değiştirerek veya yakından izleme yoluyla etkileşimleri sıklıkla önleyebilir veya yönetebilir.

Doktorunuzun ve eczacınızın size en iyi bakımı vermesine yardımcı olmak için, bu ürünle tedaviye başlamadan önce kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında doktorunuza ve eczacınıza bildirin. Bu ürünü kullanırken, doktorunuzun onayı olmadan kullandığınız diğer ilaçların dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: “kan incelticiler” (varfarin gibi), mikofenolat, raloksifen.

Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun. Ciddi ilaç sorunları riskinizi azaltmak için bu listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply