Kolumbiya Nehri Nerededir?

0

Kolumbiya Nehri Nerededir? Kolumbiya nehri ile ilgili olarak genel coğrafi bilgilerin yer aldığı ve Kolumbiya nehri hakkında bilgiler veren yazımız.

Kolumbiya Nehri

Advertisement

Güneybatı Kanada’yı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzeybatı topraklarını sulayan bir akarsudur. Uzunluğu 2.000 km. yi geçer. Dünyanın en büyük balık geçitlerinden biri olarak ün salmıştır.

Kolumbiya Nehri, Kayalık Dağlar’ın doğu ucundaki Britanya Kolombiyası’nın güneydoğusundan; buradaki aynı adı taşıyan gölden çıkar. Önce bir süre, kuzeybatıdaki vahşi av bölgelerinde yol aldıktan sonra geniş bir kıvrım yaparak güneye doğru yönelir, Washington’a girer.

Oregon sınırına çok yaklaştığı bir yerde en büyük kolu olan Snake Nehri’ni alır. Bu nehirle birleştiği yerin biraz güneyinde batıya dönerek Oregon ve Washington eyaletlerinin arasındaki sınırı meydana getirecek şekilde batıya doğru akar. Bundan sonra Portland’ın kuzey batısında Büyük Okyanus’a dökülür.

Kolumbiya, Amerika’da olduğu gibi dünyada da en çok elektrik akımı sağlayan akarsulardan biridir. Nehrin sık sık çağlayanlar meydana getirdiği yukarı yatağında büyük çapta elektrik enerjisi elde edilir. Amerika, Kolumbiya üzerinde iki büyük baraj yapmıştır. Bunlardan biri, 84 milyon dolara çıkan, Portland’ın doğusundaki Bonneville Barajı; öteki de 183 milyon dolara çıkan, Washington’un kuzey doğusundaki Grand Coulee Barajı’dır.

Advertisement


Leave A Reply