Kömür Çarpması Nedir? Nasıl Olur ve Tedavisi Nasıldır?

0
Advertisement

Kömür çarpması nedir? Kömür çarpması nasıl olur ve kömür çarpması sonrası tedavi ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Aktif Kömür

Kömürler yanma sırasında karbondioksit meydana getirir. Fakat bu sırada gelen hava gerektiği kadar olmayıp yanmaya yetmezse o zaman karbonmonoksit meydana gelir ki bu gaz kuvvetli zehirdir. Kokusu olmadığı için insan tehlikenin farkına varmadan soluyabilir. Kömür çarpmaları çok defa kömürler iyice yanmadan ateşin kapalı yerlere alınmasından ileri gelir. Pencereleri kapalı, muhafazalı meskenlerde kömür çarpması daha kolay olur.

Kömür çarpmasına uğrayan insan vücudunda büyük bir halsizlik, derin bir uykuya doğru gider. Bu uyku ölümle sonuçlanır. Kömür çarpmasında ölümün sebebi nefes alıp vermeyle akciğere giren zehirli karbonmonoksit gazının kanın alyuvarlarındaki «hemoglobin» cevheriyle birleşmesi bu suretle kanın oksijen almasına engel olarak insanı boğup öldürmesidir.

Tedavi

Kömür çarpmasına uğrayan kimseyi hemen kapı ve pencereleri açarak bol ve temiz havaya kavuşturmalıdır. En iyisi hastayı açık havaya çıkarmaktır. Eğer solunum durmuşsa derhal suni teneffüs yapmaya başlamalıdır. Derhal sağlık görevlilerine haber verilmelidir.

Sağlık Uyarı

Advertisement

Leave A Reply