Korsika Adasının En Güzel Şehri Ajaccio Hakkında Bilgiler

0

Ajaccio hangi ülkededir? Korsika Adasında yer alan Ajaccio şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Fransa Ajaccio hakkında bilgi.

Ajaccio - Fransa

Ajaccio – Fransa

Ajaccio; Fransa’da, Korsika Adası’ nda liman kenti, adanın merkezidir. Güney Korsika (Corse-du-Sud) Yönetim Birimi’nin merkezidir. Adanın batı kıyısında, Ajaccio Körfezi’nin kuzey yakasındadır. Endüstri (gemi yapımı, sigara, deri), ticaret (şarap, zeytinyağı, tütün) etkinliklerinin yanı sıra işlek bir balıkçılık (mercan, sardalya) ve dışsatım limanı, kuzey ve doğu rüzgârlarına kapalı konumuyla gözde bir kış turizmi merkezidir.

Advertisement

Tarih. Tarihsel geçmişi 7. yüzyıla kadar uzanan kent, bugünkü yerinde Cenevizliler tarafından kuruldu (1492). 1768’de, Fransız egemenliğine girdi. Napolyon Bonapart, burada doğdu ve vaftiz edildi (evi, günümüzde ulusal müzedir). Birinci Dünya Savaşı’nda, Müttefikler tarafından deniz üssü olarak kullanıldı. İkinci Dünya Savaşı‘nda, kendi olanaklarıyla Alman işgalinden kurtulan ilk Korsika kenti oldu. 1810-1975 arasında, Korsika Adası’na başkentlik yaptı.


Leave A Reply