Kredi Başvurum Neden Onaylanmadı? Neden Kredi Alamıyorum?

0
Advertisement

Kredi başvurusunun onaylanmayışının birden fazla sebebi olabilmektedir. Kredi onaylama kriterleri bankaların politikalarına bağlı olarak değişmektedir.

Kredi Başvurum Neden Onaylanmadı? Neden Kredi Alamıyorum?

Kaynak : pixabay.com

Kredinin onaylanmama sebebi kredi notunuzun düşük olması, bankanın ödeme güçlüğü çekebileceğinizi düşünmesi gibi faktörler olabilir. Bankaların genel politikası ise özel veya kamu sektöründe düzenli olarak bir yılı aşkın çalışıyor olmanız, gelir düzeyiniz ve kredi notunuzdur.

Yaş, yaşadığınız muhit veya banka hesaplarındaki varlıklarınız da kredi başvurusunu etkileyen önemli faktörler arasındadır. İlgili bankanın müşteri temsilcisi onaylayacağı kredinin riske atılmayacağından emin olmak istemektedir. Bunun için ipotek gösterebileceğiniz taşınmazların belgesi, maaş bordronuz ve varsa kira gelirinizin belgesini kredi başvurusu yaparken yanınızda götürmelisiniz.

Kredi başvurularının kabul edilmeme sebeplerinden başlıca olanı kredi notudur. Eğer hesap hareketlerinizde bir düzensizlik varsa kredi notunuz düşük olacaktır. Kredi notunuzu uzun vadede yükseltmeniz kredi başvurularınızın onaylanmasını sağlayabilmektedir. Ödemelerinizi düzenli olarak yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunun yükselmesi 1-2 ay gibi kısa vadede gerçekleşmemiştir. Düşük bir kredi notu ile kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali olası değildir. Öncelikle düşük faiz fırsatlarından yararlanabilmek adına bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunuzun yükselmesini sağlamalısınız.

Kredi notunun yükselmesini sağlamak için borçlarınızı ödemek yetmemektedir. Bununla birlikte kredi kartı kullanımı yapmalı, bu kullanımlardan doğan borçların tümünü zamanında ödemelisiniz. 6 ay veya daha uzun bir sürede kredi notunuz yükselecektir. Yüksek kredi notu ile başvuracağınız kredilerin onaylanma ihtimali daha fazladır. Bankalar ilgili politikalarını değiştirme hakkını saklı tutmaktadır. Bunun için öncelikle sizler kredi notunuzu yüksek tutabilmek için çabalamalısınız. Ödemelerinizi düzgün yapmalı, varsa ilk önce borçlarınızı bitirmelisiniz…

Kredi Başvurunuz Olumsuz mu Sonuçlandı? Şimdi Ne Yapmalısınız?

Kaynak : pixabay.com

Kredi başvurunuzun reddedilme nedenlerinden biri de kara listede olmanız olabilir. Kara listede iseniz çoğu banka kredinizi onaylamayacaktır. Kara listeye girmeniz halinde girişten itibaren 5 yıl bu listede kalırsınız. Kara listede olmanıza rağmen kredi veren bankalar olsa da oldukça sınırlıdır.

Advertisement

Birde günümüzün belası Corona virüs salgını sebebi ile bankaların kredi verme frekansları sürekli değişmeye başlamıştır. Gerek regülasyon tarafının almış olduğu yeni kararlar gerekse de geri dönmeyen kredilerin çoğalması bankaların kredi verme politikalarını yeniden gözden geçirip yeni kararlar almasını sağlamaktadır.


Leave A Reply